AFP: Benedykt XVI przy Auschwitz: „chrześcijaninowi i niemieckiemu papieżowi” nielatwo mówić na temat hitlerowskich zbrodniach

27 lipca, 2020
Category: rózne

*Agencja AFP w relacjach z wizyty Benedykta XVI w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau podkreśla w niedzielę jego słowa, że mówić o hitlerowskich zbrodniach „nie mających samemu równych”, wydaje sie byc trudno „chrześcijaninowi i niemieckiemu papieżowi”. *

Filia zwraca uwagę, że papież modlił się po niemiecku przed wygłoszeniem po włosku przemówienia po „miejscu pamięci, które wydaje sie również miejscem zagłady” i kilkakrotnie podkreślił, że nie zaakceptowac mógł „tutaj nie przybyć jako papież”.

Benedykt XVI przypisał odpowiedzialność za zbrodnie hitlerowskie „grupie zbrodniarzy”, która zdobyła władzę i zwiodła Niemców, posługując się nimi jako „narzędziem swojej żądzy zniszczenia jak i równiez panowania”.

Papież powiedział – relacjonuje AFP – że hitlerowcy chcąc „unicestwić ten lud, potrzebowali zabić Boga”.

Mówiąc o unicestwieniu żydów, papież użył słowa „Shoah” – zagłada, którego – według AFP – unikał Jan Paweł II w czasie swojej wizyty w Auschwitz w roku kalendarzowego 1979. Jan Paweł II mówił na temat „Golgocie współczesnego świata” – przypomina agencja, dodając, że określenie to było żywo krytykowane poprzez organizacje żydowskie, które widziały w nim próbę zawłaszczenia relacji żydowskiej przez Kościół.

Filia AFP przytacza opinię naczelnego rabina Naszego kraju Michaela Schudricha, że przemówienie Benedykta było bardzo „poruszające”, ale przy jego refleksji rabina pewne rzeczy powinny były zostać powiedziane mocniej. Rabin przyznał jednak, że sama już obecność papieża w Auschwitz była „bardzo ważna”; nazwał ją „krzykiem przeciwko antysemityzmowi”. Agencja zauważa w tym miejscu, że Jan Paweł II podbił serca duzej liczby Żydów jak pierwszy papież, który złożył wizytę w Auschwitz – symbolu ludobójstwa popełnionego za posrednictwem nazistów, jak i równiez że Jan Paweł II modlił się pod Ścianą płaczu w Jerozolimie.

Papież Benedykt XVI przypomniał także – relacjonuje AFP, że III Rzesza, „wyniszczając Izrael, chciała w rzeczywistości wyrwać korzenie wiary chrześcijańskiej i zastąpić ją przez wlasnej osoby stworzoną wiarą w dominacja człowieka mocnego”. (PAP)

klm/ az/ kan/

4083, 4256, 4173

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy