Afganistan: 500 więźniów uciekło przez tunel

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

* fot: PAP/EPA_ _fot: PAP/EPA_ _[ ( http://static1./i/glass.gif ) ] ujrzyj całą galerię(http://galerie./ucieczka;talibow;z;wiezienia;w;kandaharze,galeria,5300,0.html)Ponad 500 więźniów, w większości talibów, uciekło w nocy wraz z niedzieli na poniedziałek z głównego więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu za posrednictwem tunel, który przekopali do nich rebelianci – poinformowały miejscowe władze.*

_ – Mamy wiadomosci, że sposród więzienia udało się zwiac setkom talibów _ – potwierdza rzecznik miejscowego gubernatora Zalmaj Ajubi. Informacji nie zaakceptowac potwierdziły póki co siły NATO. Jak oferuje Reuters powołując się w przedstawicieli talibów, przed tunel, którego wykopanie zajęło pare miesięcy, wraz z więzienia uciekło 541 osób.

_ – Mudżahedini zaczęli kopać 320-metrowy tunel do więzienia od momentu strony południowej. Ukończono fita po pięciu miesiącach omijając wrogie punkty kontrolne jak i równiez główną autostradę Kandahar-Kabul prowadzącą bezpośrednio az do więzienia _ – napisali rebelianci przy oświadczeniu.

Dodają oni, że dokładnie zaplanowany tunel był gotowy przy niedzielę w nocy a kazdy uciekinierzy w ciągu czterech i pół godziny zostali wyprowadzeni za posrednictwem trzech więźniów, którzy znali plan. Jakim sposobem pisze Associated Press około 100 z nich to talibscy dowódcy, a większość pozostałych to bojownicy.

Jakim sposobem podkreśla Reuters do wielkiej ucieczki doszło na kilkanascie miesięcy zanim rozpoczęciem przekazywania przez siły międzynarodowe odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Afganistanie miejscowemu wojsku i policji, co calkowicie miałoby doprowadzić do wycofania się zagranicznych żołnierzy z kraju.

Wedlug planem siły afgańskie miałyby zacząć od momentu przejmowania obowiązków w kilkunastu regionach, jednak do 2014 roku kontrolowałyby już cały kraj. Przy 2008 r. pod osłona ciemności afgańscy rebelianci wysadzili bramę więzienia w Kandaharze pozwalając w ucieczkę około 1000 więźniów w tym dziesiatek talibów.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy