ADP: 74% polskich pracowników uważa, że nie zaakceptowac zostaną zastąpieni przez maszyny

ADP: 74% polskich pracowników uważa, że nie zaakceptowac zostaną zastąpieni przez maszyny
27 lipca, 2020
Category: gielda

Nowe technologie są widziane jako jeden z głównych nurtów wzrostu gospodarki po najbliższych latach. Potwierdzają to także poglady pracowników. Polacy są przekonani, że automatyzacja odegra kluczową rolę w dziedzinie pracy, np. przyspieszy przebiegi czy zarządzanie zamówieniami. Takowego zdania wydaje sie byc 56% badanych, wskazano.

„W najbliższych latach jednym z głównych obszarów lokaty firm usługowych będzie robotyzacja, która znacznie przyspieszy realizację najbardziej żmudnych i pracochłonnych procesów. Skutkiem tego zwiększy kobieta czas pracowników na robienie bardziej wartościowych zadań, sluzace do których niezbędny jest człowiek, jak np. budowanie zaleznosci z klientami. Według różnych prognoz, po branży finansowej możemy mówić o zastąpieniu nawet połowy stanowisk robotami. Branża logistyczna charakteryzuje się nieco inną specyfiką, przy której programy informatyczne nie zaakceptowac są naprawde mocno powiekszone i przestarzałe, stąd też skala wpływu RPA będzie nieco mniejsza. Nie mówimy jednak o redukcji etatów, ponieważ równolegle już w tym momencie widzimy strony na pojawienie się zupełnie nowych stanowisk pracy jak na przyklad np. specjaliści zarządzający robotami czy pomyslowi analitycy, którzy będą szukali sposobów dzieki wykorzystanie bardzo wartościowej partnerskiej relacji między człowiekiem zas robotem. Warto przytoczyć flagowy przykład takiej relacji a mianowicie roboty
IBM już teraz są w stanie pokonać każdego szachmistrza, ale nie poradzą samemu z chociazby przeciętnym graczem wspieranym za posrednictwem robota. Takie połączenie kreatywnego chaosu ludzkiego umysłu z potęgą analityczną procesora to niedościgniony ideał i coraz bardziej realistyczna wizja przyszłości” a mianowicie powiedział dyrektor ds. wzrostu w Rohlig SUUS Logistics, Piotr Chmielewski, cytowany w komunikacie.

Respondenci uważają również, że zasadnicze dla sektora zatrudnienia będą wearables, czyli urzadzenia ochronne ubieralne. Taką odpowiedź wskazało 41% pracowników. Tego rodzajem urządzeniem wydaje sie byc np. smartwatch, który przy przyszłości może zastąpić kartę do otwierania biura. Przykładem mogą być też specjalne okulary – dzięki zanim możliwe może stać się nakładanie w realny portret diagramów lub prezentacji. W przeciwnym biegunie natomiast jest blockchain (zakodowana baza danych służąca az do rejestrowania sprawie zawartych po internecie) oraz VR/AR. 17% Polaków uważa, że ten pierwszy miałby znaczący wpływ na przyszłość pracy. Wirtualna/rozszerzona rzeczywistość zebrała niewiele więcej odpowiedzi – 18%, podano również.

„To rynek wymusza automatyzację. Firmy muszą podążać z duchem czasu, aby sprostać coraz to większym zapotrzebowaniom klientów, pracowników czy partnerów. Ograniczanie kosztów, skracanie procedur, zwiększanie efektywności procesów jak i równiez bezpieczeństwa – wszystkie te kluczowe plany dla duzej liczby korporacji można osiągnąć, inwestując w rozwój nowych technik. Dlatego już nie tylko największe przedsiębiorstwa, ale równiez lokalne spólki zwiększają budżety na rozwój i innowacje” – podkreśliła Country HR Business Partner ADP Nasz kraj Anna Barbachowska, cytowana po komunikacie.

Automatyzacji i robotyzacji zdecydowanie w zadnym wypadku obawiają się osoby, które są najbliżej emerytury. 86% pracowników po wieku 55+ uważa, że ich nastawienie nigdy nie zaakceptowac zostanie zautomatyzowane lub zajęte przez roboty. Dla porównania w sektora wiekowej 35-44 tak samo uważa 68% respondentów. Osoby z dłuższym stażem nie są też przekonane, że sztuczna inteligencja przyczyni się az do rozwoju rynku pracy. Wraz wraz z wzrostem wieku procent pracowników uważających, że będzie pani miała istotny wpływ w ich przyszłość zawodową, znacząco spada (z 28% przy wieku 16-24 do 11% w stuleciu 55+), wskazano także.

„Młodzi ludzie otoczeni w swoim powszednim życiu poprzez nowe technologie są już az do nich przyzwyczajeni. Są też bardziej świadomi, że współpraca człowieka wraz z maszyną wydaje sie byc nieodzowna, natomiast nadchodzące modyfikacje należy rozsądnie wykorzystać. Powinno sie jednak podkreślić, że transformacja rynku pracy wydaje sie stopniowa, zas pełna automatyzacja czy robotyzacja to jeszcze daleka mozliwosc. W najbliższym czasie maszyna na pewno nie zastąpi całkowicie człowieka w ciagu zycia. Przyczyni się natomiast do zwiększenia swoim efektywności. Mądre i trafne wykorzystanie oryginalnych technologii wydaje sie byc więc jednym sposród wyzwań, które stoi w tej chwili przed pracodawcami. W przyszłości ludzie, pracy i maszyny będą się uzupełniać i współpracować” – dodała Barbachowska.

W wielu branżach automatyzacja i robotyzacja odgrywają coraz bardziej znaczącą rolę. Najbardziej przekonani o tym są pracownicy branży finansowej – 41% badanych pracujących w finansach uważa, że katalogów stanowiska pracy zostaną kiedyś zautomatyzowane lub zastąpione za posrednictwem roboty. W zadnym wypadku takich odmian w pracy obawiają się respondenci pracujący przy ochronie zdrowia (82%) jak i równiez oświacie (85%). Każda branża ma jednakze swoje potrzeby. Sektory, dostosowując się sluzace do wymogów współczesnego człowieka, wykorzystują różnego typu nowe technologie. Przyszłością w tradycji i sztuce może okazać się wirtualna rzeczywistość. VR jest już obecny np. w muzeach czy przy grach edukacyjnych. 33% polskich pracowników naszej branży uważa, że VR przyczyni się do znaczącej zmiany w ich pracy, podano.

Potencjał automatyzacji i robotyzacji w branzy pracy wyraznie bardziej dostrzegają młodzi osoby. Niektórzy wraz z nich wychowywali się już w dobie wszechobecnych nowych inzynierii, dlatego są grupą, która jest w najwyzszym stopniu świadoma zastąpienia przez maszyny czy pracy. 45% europejskich respondentów w wieku 16-34 lat uważa, że stanie się to w ciągu następnych piec lat. % uważających tak samo Polaków wydaje sie byc prawie o połowę mniejszy (27%), podsumowano.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy