Wydaje się nieuchronny poważny upadek bankowości

Author:
17 lutego 2021
Category: Tylko Wtedy

To zaskakuje prawie wszystkich…

Nie jesteś właścicielem pieniędzy na swoim koncie bankowym.

Gdy zdeponujesz pieniądze w banku, nie są już Twoją własnością. Należy do banku.

To, co posiadasz, to obietnica z banku dotycząca spłaty. To niezabezpieczona odpowiedzialność. Technicznie rzecz biorąc, jesteś wierzycielem banku. A to oznacza, że ​​prawdopodobnie spaliłaby cię kaucja banku.

Umorzenie lub umorzenie ma miejsce wtedy, gdy bank dokonuje rekapitalizacji poprzez pozyskiwanie wierzycieli. Obejmuje to wszystkich przeciętnych deponentów Joe. Włosi przekonają się o tym na własnej skórze.

Włoski system bankowy to wysoki na milę domek z kart.

Z każdym dniem wygląda bardziej chwiejnie.

Włoska gospodarka składa się z wielu małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy te zaciągają pożyczki we włoskich bankach. Ale gospodarka kraju jest w głębokiej i przedłużającej się depresji. Tak więc wiele z tych pożyczek albo się zepsuło, albo się zepsuje.

To spowodowało kryzys we włoskim systemie bankowym. Nagromadzenie się trwało latami, ale sytuacja w końcu dobiega końca.

Włoski system bankowy jest niewypłacalny. Akcje większości włoskich banków spadły w tym roku o ponad 50%.

Włoskie banki posiadają łącznie ponad 400 miliardów dolarów pożyczek, które są przeterminowane o 90 dni i prawdopodobnie nie zostaną spłacone w całości.

To oszałamiająca liczba. Te niespłacane pożyczki (NPL) stanowią ponad 18% wszystkich niespłaconych kredytów bankowych we Włoszech. Stanowią ponad 20% włoskiego PKB.

Oto pewna otrzeźwiająca perspektywa: tylko 5% wszystkich niespłaconych pożyczek we Francji nie jest spłacanych. W USA jest to 2%. W Wielkiej Brytanii to zaledwie 1,5%.

Włoskie kredyty zagrożone to ogromny problem.

Za kulisami europejscy bankierzy centralni przygotowują się na poważny kryzys – jednocześnie obiecując opinii publicznej, że „wszystko jest pod kontrolą.

Wiedzą, jak poważny jest problem. Dlatego na początku tego roku pilnie uchwalili nowe zasady dotyczące kaucji.

Włoski rząd znajduje się w nie do pozazdroszczenia zagadce. Może opóźnić i uratować banki poprzez umorzenie lub spowodować upadek całego domu z kartami. Każdy wybór to samobójstwo polityczne.

Upadek włoskiego systemu bankowego wydaje się nieuchronny.

Jest duża szansa, że ​​stanie się to w najbliższych tygodniach.

Iskrą, która go rozpali, będzie prawdopodobnie zbliżająca się upadek trzeciego co do wielkości banku we Włoszech, Banca Monte dei Paschi di Siena (BMPS).

Założony w 1472 roku BMPS jest najstarszym bankiem na świecie. Z jednym z najwyższych wskaźników kredytów zagrożonych, jest w znacznie gorszej kondycji niż jakikolwiek inny włoski bank.

BMPS stał się również najbardziej niesławnym zapasem grosza na świecie. W ciągu ostatnich 10 lat cena jego akcji spadła o ponad 99%.

Ten bank przetrwał wszystko, zanim Kolumb wylądował w Ameryce. Teraz to się nie powiedzie. To powinno ci powiedzieć, jak niezdrowa jest nowoczesna bankowość.

Jedynym powodem, dla którego BMPS wciąż emituje najsłabszy dźwięk śmierci, jest to, że włoscy podatnicy już go wykupili… dwukrotnie.

Oczywiście żadna pomoc nie zadziałała. Byli jak opatrunki na ranie postrzałowej. Dotacje nie rozwiązały podstawowego problemu stagnacji gospodarczej, a BMPS szybko przebił się przez bandaże.

Następnie, po tym, jak akcje BMPS spadły tego lata o 20%, włoski rząd zakazał krótkiej sprzedaży akcji banku. To nie pomogło. Od momentu wejścia w życie zakazu akcje i tak spadły o ponad 45%.

Teraz BMPS jest w trakcie trzeciej próby ratunkowej. Stara się pozyskać 5,5 miliarda dolarów świeżego kapitału od syndykatu prywatnych inwestorów.

W chwili pisania tego tekstu obecna kapitalizacja rynkowa BMPS wynosi około 550 milionów dolarów – około 10% z 5,5 miliarda dolarów, które musi zebrać, aby utrzymać się na powierzchni. Po tym, jak BMPS zebrał w ostatnich latach 9 miliardów dolarów, tylko po to, by zniknął wraz ze spadkiem ceny akcji, żaden rozsądny prywatny inwestor nie rzuciłby kolejnego grosza w tę czarną dziurę.

Nie trzeba dodawać, że wysiłki w celu pozyskania kapitału nie idą dobrze. Konsorcjum miało ogłosić wyniki we wrześniu, ale zdecydowało się opóźnić.

Myślę, że konsekwencje są jasne: BMPS nie zebrał nic bliskiego 5,5 miliarda dolarów. Włoski rząd po prostu nie chce, żeby ludzie to zauważyli.

Jeśli syndykat przyzna, że ​​jego wysiłki w celu pozyskania kapitału nie powiodły się, jest tylko jeden sposób, aby powstrzymać BMPS i cały włoski system bankowy przed upadkiem… bail-in.

Uwolnienie za kaucją jest jak zasadzka…

Działa tylko wtedy, gdy jest niespodzianką.

Kiedykolwiek słyszysz bankiera centralnego lub polityka mówiącego, że coś się nie wydarzy, możesz być prawie pewien, że to się stanie – i prawdopodobnie wkrótce.

Włoski minister gospodarki i finansów niedawno ujawnił komentarze na temat wysiłków BMPS w zakresie pozyskiwania kapitału: „Jestem absolutnie przekonany, że to zadziała.

Minister zasadniczo zaprzeczał, choć niezbyt przekonująco, że BMPS będzie potrzebował zwolnienia za kaucją. Wychodząc od biurokraty, prawdziwe znaczenie „Nie, oczywiście, że nie brzmi: „To może się zdarzyć jutro.

To jak stare powiedzenie: „Nie wierz w nic, dopóki nie zostanie oficjalnie odrzucone.

Te oszustwa mają cel: politycy i przedstawiciele banków centralnych muszą zaskoczyć opinię publiczną, aby uzyskać pożądane rezultaty. To się powtarza.

Ten sam wzorzec miał miejsce na Cyprze podczas kryzysu bankowego w tym kraju w 2013 roku. W zwykłą sobotę rząd ogłosił niespodziewany dzień wolny od pracy. Następnie, pomimo wielokrotnych obietnic najwyższych cypryjskich polityków, że depozyty bankowe będą bezpieczne, wprowadził kontrolę kapitału i skonfiskował depozyty bankowe w drodze umorzenia lub konwersji długu.

Katastrofa na Cyprze w 2013 r. Była klasyczną okazją do inwestowania w kryzysie.

Kryzys trafił na pierwsze strony gazet, a cypryjski rynek akcji załamał się. W pewnym momencie Cypryjska Giełda Papierów Wartościowych spadła o 98% w stosunku do rekordowego poziomu, jaki ustanowił w 2007 roku.

Cypr był radioaktywny. Nikt nie chciał tego dotykać. Zagraniczni i lokalni inwestorzy uciekli.

Czas zacząć szukać okazji.

Strach i niepewność stworzyły niezwykłą okazję do pozyskania solidnych akcji po okazyjnych cenach. Właśnie dlatego Doug Casey i ja pojechaliśmy na Cypr. Wkrótce po wylądowaniu odbyliśmy prywatne spotkanie z prezesem giełdy cypryjskiej.

Pomimo kryzysu Cypr nadal posiadał solidne, wydajne i dobrze zarządzane biznesy. Te firmy – które Doug i ja odwiedziliśmy osobiście – nadal zarabiały pieniądze i wypłacały dywidendy.

Wiele z tych firm istniało od dziesięcioleci i przetrwało znacznie większe problemy, w tym inwazję armii tureckiej w latach siedemdziesiątych. Kryzys finansowy kraju nie zamierzał ich zniszczyć.

Oto kilka przykładów tego, co znaleźliśmy:

Firma zarządzająca luksusowymi nieruchomościami przy plaży. Osiągnęliśmy zysk na poziomie 214% .

Międzynarodowa firma technologiczna działająca w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Ten dobrze zarządzany biznes pozostał rentowny i konsekwentnie wypłacał dywidendy, nawet w najgorszym okresie cypryjskiego kryzysu. Osiągnęliśmy 172% zysk .

Firma produkująca żarówki i oprawy oświetleniowe, która eksportuje swoje produkty do 30 krajów. Osiągnęliśmy zysk 97% .

Patrząc wstecz, inwestowanie na Cyprze po kryzysie w 2013 r. Wydaje się oczywiste. Dziś powszechnie wiadomo, że miliarderzy, tacy jak Wilbur Ross i Daniel Loeb, zebrali trofea na Cyprze, podobnie jak Doug i ja poleciliśmy naszym subskrybentom zrobić to samo.

Jednak w tamtym czasie przeciętny inwestor nie dotknąłby Cypru 10-stopowym kijem. To kluczowa część Inwestowania Kryzysowego … musisz chcieć robić to, czego inni nie chcą.

Patrząc w przyszłość, włoski kryzys bankowy może przynieść pewne zaległe okazje, podobne do tego, co znaleźliśmy na Cyprze po umorzeniu długu. Ale musisz wiedzieć, gdzie szukać.

Niedawno spędziłem kilka tygodni we Włoszech. Mogę wam powiedzieć z pierwszej ręki, że to właśnie tego rodzaju kryzys, autor bestsellerów New York Timesa, Doug Casey i ja podróżujemy po świecie, którego szukamy.

Doug i ja właśnie opublikowaliśmy pilny film wyjaśniający, co stanie się z Włochami, całą Unią Europejską i giełdami na całym świecie, gdy ten domek z kart się rozpadnie. Kliknij tutaj, aby obejrzeć go teraz .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy