Przewodnik po budowaniu własnej platformy wydobywczej kryptowalut

Author:
17 lutego 2021

Wydobywanie kryptowalut stało się pod wieloma względami biznesem uprzemysłowionym. Ale pomimo koncentracji mocy haszowania, rosnących trudności i malejących zwrotów, w niektórych przypadkach nadal może się opłacać bicie monet jako górnik amator, co jest prawdopodobnie najbardziej uczciwym sposobem zarobienia cyfrowej gotówki. Oto przewodnik, jak zbudować platformę górniczą.

Czy jest późno na rozpoczęcie wydobywania kryptowalut?

Zmniejszona kapitalizacja rynkowa aktywów cyfrowych, w porównaniu do rekordów wszechczasów z zeszłego roku, nieuchronnie wpłynęła na rentowność wydobycia kryptowalut. To fakt, ale wciąż istnieje wiele innych czynników, które mogą wpływać na wynik wydobycia – stawki za energię elektryczną, przepisy, ceny sprzętu, a nawet klimat, żeby wymienić tylko kilka. Ich waga w równaniu może się znacznie różnić w różnych lokalizacjach, w zależności od jurysdykcji.

W czasach, gdy główni producenci wysoce wyspecjalizowanego sprzętu, takiego jak Bitmain i Bitfury, budują układy ASIC i platformy do wydobywania bitcoinów z coraz większą produktywnością i wydajnością, niektórzy twierdzą, że wydobywanie kryptowalut w domach, piwnicach i garażach to wymierające hobby. Dodajmy do tego doniesienia o tym, że producenci GPU, tacy jak Nvidia, tracą zainteresowanie segmentem rynku kryptowalut, górnicy z Islandii badają lepsze możliwości w innych sektorach, a przyszłość górnictwa amatorskiego zaczyna wyglądać ponuro.

Ale niekoniecznie tak jest. Istnieje wiele altcoinów, których twórcy kontynuują walkę o utrzymanie odporności na ASIC. Istnieje wiele krajów, w których koszty wydobycia są stosunkowo niskie – na przykład w niektórych częściach Rosji stawki za prąd kształtują się poniżej 0,04 USD za kilowat. Dla wielu entuzjastów na całym świecie domowe wydobycie nie jest straconą sprawą, jeszcze nie teraz. Wielu z nich może nadal utrzymywać budżet rodzinny bez wielkich oczekiwań co do dochodów i zysków.

Konfiguracja Home Mining Rig z procesorami graficznymi

Dbając o społeczność kryptowalut, Decenter, popularna rosyjska platforma wspierana przez ekspertów, programistów i inwestorów, odpowiedziała na wiele pytań zadawanych przez entuzjastów kryptografii. Niedawno portal informacyjny opublikował przewodnik po budowaniu platform górniczych, który zawiera podstawowe kroki do zostania górnikiem-amatorem. Punkt sprzedaży zrobił wszystko, co w jego mocy, aby chronić przyszłych górników przed niepotrzebnymi wydatkami i pomóc im dokonać optymalnych wyborów, a ostatecznie zarobić parę groszy.

Rig frame – Eksperci z Decenter zalecają wybór aluminiowej ramy . Metal jest sztywniejszy w porównaniu z drewnem, nie jest łatwopalny i jest dobrym przewodnikiem prądu elektrycznego, co jest poważną zaletą, ponieważ wszystkie elementy systemu wydobywczego muszą być uziemione.

Płyta główna – powinna obsługiwać od 4 do 8 kart graficznych, co oznacza, że ​​musi mieć co najmniej 4 porty PCI-E. Niektóre z najpopularniejszych płyt głównych są oparte na chipsetach P45, P43 i P35 – na przykład Gigabyte GA-EP35-DS3L i Asus P5Q Deluxe. Niedrogą opcją jest oparty na Z270 Gigabyte GA-Z270P-D3, który zasila do 6 GPU i kosztuje mniej niż 100 USD. Gigabyte GA-970A-DS3P to dobra alternatywa dla fanów AMD, ale obsługuje tylko 5 kart.

Procesor – podstawową konfigurację Intel opartą na Z270 można połączyć z procesorem Celeron G3900 (G3930) (

40 USD) i procesor Core 2 Duo E7300 dla platform opartych na P45, P43, P35 (

15 USD). Athlon X3 445 jest odpowiedni dla platform AMD z chipsetem 970A (

10 USD). Procesory wielordzeniowe, takie jak procesory Intel Core i3, i5, i7 dla platform z chipsetem Z270, są dobre do wydobywania monet w oparciu o algorytm Cryptonight, taki jak Monero.

Pamięć RAM – tutaj ilość przewyższa jakość, ponieważ produktywność nie jest tak silnie zależna od generacji ani ceny. Potrzebne są co najmniej 4 GB. Najpopularniejszym obecnie typem jest DDR3, który jest również tani i kosztuje około 5 USD za gigabajt. Ważne jest jednak, aby upewnić się, że płyta główna go obsługuje, ponieważ niektóre nowsze modele nie. DDR4 jest droższy w

40-50 USD za pendrive 4 GB.

Przechowywanie – na moc haszowania platform wydobywczych nie ma tak naprawdę wpływu rozmiar i szybkość urządzenia magazynującego. System używa go do sporadycznego rejestrowania dzienników. Wystarczy dowolny dysk twardy o pojemności 50 GB. Zakup dysku SSD nie jest tak naprawdę uzasadniony, ponieważ dobry stary dysk twardy spełni swoje zadanie, a na rynku wtórnym można go kupić za zaledwie 10-15 USD. Przed zakupem sprawdź, czy nie ma uszkodzonych sektorów.

Zasilanie – urządzenie musi mieć certyfikat 80 Plus, co oznacza wyższą wydajność. Zasilacze są zwykle oceniane jako Plus, Plus Bronze, Plus Silver, Plus Gold i Plus Platinum, a ich ceny zależą od klasy. Brąz i złoto są uważane za optymalne do celów górniczych. Zasilacze Aerocool KCAS cieszą się dużym popytem na rynku, a ich średnia cena wynosi około 45 USD za 600 watów. Urządzenia Corsair są najpopularniejszymi zasilaczami Plus Gold i zaczynają się od 100 USD za 750 watów.

Karty wideo – GPU lub jednostki przetwarzania grafiki są zdecydowanie najważniejszym elementem platformy do wydobywania kryptowalut. Zarówno Nvidia, jak i AMD mają swoje zalety i wady. Główne różnice dotyczą wydajności wydobycia pod względem szybkości mieszania i zużycia energii, które również zależą od algorytmu wydobywanej monety. Karty Nvidii są ogólnie łatwiejsze do dostrojenia, mniej podatne na problemy z chłodzeniem, ale wymagają nieco więcej energii. Z drugiej strony procesory graficzne AMD są po pewnym czasie trudniejsze do odsprzedaży, ponieważ są mniej popularne wśród graczy.

Trzymając się z dala od najnowszych i najdroższych rozwiązań, seria Nvidia GTX oferuje dobre wyniki podczas wydobywania monet Equihash, takich jak Zcash i Bitcoin Private. Ethereum i inne kryptowaluty oparte na algorytmie Ethash radzą sobie lepiej z kartami takimi jak RX580, które mogą osiągnąć ponad 30 Mhash / s, podczas gdy 6 GB GTX 1060 może zrobić tylko około 22.

Niektóre z najpopularniejszych układów graficznych używanych obecnie w platformach to Nvidia GTX 1050 Ti (15-16 Mhash / s, 190 Sol / s, 180-210 $), GTX 1060 6GB (20-22 Mhash / s, 310 Sol / s, 350−400 $), GTX 1070 (32 Mhash / s, 470 Sol / s, 550−600 $), GTX 1080 Ti (50 Mhash / s, 750 Sol / s, 900-1000 $), a wśród produktów AMD – RX560 ( 14-15 Mhash / s, 120-130 Sol / s, 150-180 $), RX580 (30-31 Mhash / s, 290 Sol / s, 380-4 $), Vega 64 (43 Mhash / s, 400 Sol / s 850-1000 USD).

Czy uważasz, że wydobycie w domu pozostanie opłacalne w dłuższej perspektywie? Podziel się swoimi przemyśleniami na ten temat w sekcji komentarzy poniżej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy