Pisanie opcji

Author:
17 lutego 2021
Category: Dowolnym Momencie

Co to jest pisanie opcji?

Wystawienie opcji odnosi się do kontraktu inwestycyjnego, w którym wystawcy płaci się opłatę lub premię w zamian za prawo do zakupu lub sprzedaży akcji po przyszłej cenie i terminie. Opcje sprzedaży i kupna na akcje są zazwyczaj wystawiane w partiach, przy czym każda partia odpowiada 100 udziałom.

Kluczowe wnioski
 • Traderzy, którzy wystawiają opcję, otrzymują opłatę lub premię w zamian za przyznanie nabywcy opcji prawa do kupna lub sprzedaży akcji po określonej cenie i w określonym terminie.
 • Opcje sprzedaży i kupna na akcje są zazwyczaj wystawiane w partiach, przy czym każda partia odpowiada 100 udziałom.Opłata lub premia otrzymana przy wystawianiu opcji zależy od kilku czynników, takich jak aktualna cena akcji i data wygaśnięcia opcji.Korzyści z wypisania opcji obejmują otrzymanie natychmiastowej premii, utrzymanie premii bez wartości, jeśli opcja wygaśnie, zanik czasu i elastyczność.Wypisanie opcji może wiązać się ze stratą większą niż otrzymana premia.Podstawy pisania opcji

  Traderzy wystawiają opcję, tworząc nową umowę opcyjną, która sprzedaje komuś prawo do kupna lub sprzedaży akcji po określonej cenie (cena wykonania) w określonym dniu (data wygaśnięcia). Innymi słowy wystawca opcji może zostać zmuszony do kupna lub sprzedaży akcji po cenie wykonania. Jednak za to ryzyko wystawca opcji otrzymuje premię, którą płaci nabywca opcji. Premia otrzymana przy wystawianiu opcji zależy od kilku czynników, w tym od aktualnej ceny akcji, kiedy opcja wygasa oraz od innych czynników, takich jak zmienność aktywów bazowych.

  Korzyści z pisania opcji

  Oto niektóre z głównych zalet napisania opcji:

  Premia otrzymana natychmiast: wystawcy opcji otrzymują premię, gdy tylko sprzedają kontrakt opcyjny.

  Zachowaj pełną premię za wygasłe opcje pieniężne: jeśli wystawiona opcja wygaśnie z pieniędzy – co oznacza, że ​​cena akcji zamknie się poniżej ceny wykonania opcji kupna lub powyżej ceny wykonania opcji sprzedaży – wystawca zachowuje cała składka.

  Spadek wartości opcji w czasie: spadek wartości opcji w wyniku upływu czasu, co zmniejsza ryzyko i zobowiązania wystawcy opcji. Ponieważ wystawca sprzedał opcję za wyższą cenę i już otrzymał premię, może ją odkupić za niższą cenę.

  Elastyczność: wystawca opcji może w dowolnym momencie zamknąć otwarte kontrakty. Wystawca znosi swoje zobowiązanie, po prostu odkupując wystawioną opcję na wolnym rynku.

  Ryzyko wystawienia opcji

  Nawet jeśli wystawca opcji otrzymuje opłatę lub premię za sprzedaż kontraktu opcyjnego, istnieje możliwość poniesienia straty. Na przykład załóżmy, że David uważa, że ​​akcje Apple Inc. (AAPL) pozostaną bez zmian do końca roku z powodu słabej premiery iPhone’a 11 firmy technologicznej, więc decyduje się na wystawienie opcji kupna z ceną wykonania 200 USD, która wygasa 20 grudnia.

  Nieoczekiwanie Apple ogłasza, że ​​planuje dostarczyć iPhone’a obsługującego 5G wcześniej niż oczekiwano, a jego cena akcji zamyka się na poziomie 275 USD w dniu wygaśnięcia opcji. David nadal musi dostarczyć akcje nabywcy opcji za 200 USD. Oznacza to, że straci 75 USD na akcję, ponieważ musi kupić akcje na otwartym rynku za 275 USD, aby dostarczyć je nabywcy opcji za 200 USD.

  Praktyczny przykład pisania opcji

  Załóżmy, że Boeing Company (BA) kosztuje 375 USD, a Sarah posiada 100 udziałów. Uważa, że ​​w ciągu najbliższych dwóch miesięcy notowania akcji będą się nieznacznie obniżać, ponieważ inwestorzy czekają na informacje o tym, kiedy kłopotliwy samolot 737 MAX firmy uzyska pozwolenie na ponowne loty. Tom z drugiej strony uważa, że ​​Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) pozwoli samolotowi latać w ciągu tygodni, a nie miesięcy, i przewiduje gwałtowny wzrost kursu akcji Boeinga.

  Dlatego Sarah postanawia wystawić listopadową opcję kupna na 375 USD (równą 100 udziałom) po 17 USD. W tym samym czasie Tom składa zamówienie na wezwanie za 375 USD w listopadzie za 17 USD. W konsekwencji, zamówienia Sarah i Toma zawierają transakcję, która wpłaca 1700 USD premii na konto bankowe Sarah i daje Tomowi prawo do zakupu jej 100 akcji Boeinga za 375 USD w dowolnym momencie przed listopadową datą wygaśnięcia.

  Załóżmy, że nie zostaną opublikowane żadne wiadomości o tym, kiedy 737 MAX będzie mógł ponownie latać przed wygaśnięciem opcji, w wyniku czego cena akcji Boeinga pozostaje na poziomie 375 USD. W rezultacie opcja traci ważność, co oznacza, że ​​Sarah zatrzymuje 1700 USD premii zapłaconej przez Toma.

  Alternatywnie załóżmy, że FAA zezwala na lot 737 MAX przed datą wygaśnięcia 15 listopada, a akcje Boeinga spadają do 450 USD. W tym przypadku Tom korzysta z opcji zakupu 100 akcji Boeinga od Sarah za 375 USD. Chociaż Sarah otrzymała premię w wysokości 1700 USD za wystawienie opcji kupna, straciła również 7500 USD, ponieważ musiała sprzedać swoje akcje warte 450 USD za 375 USD.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy