Logo witryny MarketWatch Łącze przenoszące z powrotem do strony głównej.

Author:
17 lutego 2021
Category: Inny Sposób
  • Ustawienia konta
  • Zaloguj sieZapisz sięNajlepsze sposoby przekazywania darowizn do banków żywnościMaria LaMagna7 rzeczy, które warto wiedzieć przed przekazaniem hojnej darowizny na rzecz banku żywności

    Pracownik owija paletę podarowanych produktów w Banku Żywności SF-Marin.

  • Ikona wiadomości e-mail
  • Ikona FacebookaIkona TwitteraIkona LinkedinIkona Flipboard

    Ikona drukowania Ikona zmiany rozmiaru

Każdego roku darowizny dla banków żywności gwałtownie rosną w okresie świątecznym, stanowiąc około połowy ich zapasów żywności na cały rok.

Ale jaki jest najlepszy sposób przekazania darowizny? Czy powinieneś wyczyścić szafki kuchenne i przekazać w darze wszystko, czego nie otworzyłeś? Czy warto przywieźć te pikle, które zrobiłaś jesienią? Rozmawialiśmy z ludźmi, którzy prowadzą banki żywności, aby dowiedzieć się, jak najlepiej zmniejszyć marnotrawstwo i zmaksymalizować to, co dajesz.

Oto 7 rzeczy, które warto wiedzieć przed przekazaniem hojnej darowizny na rzecz banku żywności.

1. Nie przekazuj słodkich płatków zbożowych ani makaronu ramenowego.

„Ludzie powinni myśleć w kategoriach tego, jaka żywność jest najlepszej jakości, jaką mogą dostać komuś, kogo nie stać na zakup żywności – powiedział Ross Fraser, dyrektor ds. Relacji z mediami w Feeding America, która karmi około 46 milionów ludzi. rok i jest największą siecią banków żywności w USA

Produkty wysokobiałkowe są pożądane dla banków żywności, w tym masło orzechowe oraz ryby i mięso w puszkach, a także mleko i owoce i warzywa w puszkach o trwałej przydatności do spożycia.

A jeśli chodzi o ilość, puszki lub torby z jedzeniem o rozmiarach przemysłowych nie są tak pomocne, jeśli trafiają do pojedynczych rodzin, powiedział Jerry Brown, dyrektor ds. Public relations w St. Mary’s Food Bank Alliance z siedzibą w Arizonie. i był pierwszym bankiem żywności w USA. Mogą być cenne, jeśli zamierzają prowadzić działalność na dużą skalę, np. kuchnie dla zup, więc dowiedz się z wyprzedzeniem, czy zapas majonezu na całe życie zostałby dobrze wykorzystany przed jego przekazaniem.

Potrzebne są również artykuły niespożywcze, takie jak środki higieny osobistej i produkty dla niemowląt, zwłaszcza, że ​​bony żywnościowe nie obejmują rzeczy takich jak pieluchy, powiedziała Camesha Grant, wiceprezes ds. Kontaktów społecznych i sięgnęła po Bank Żywności w Nowym Jorku. niedochodowy.

2. Upewnij się, że żywność jest w nowym, nieotwartym opakowaniu.

W spiżarniach żywności nie można używać żywności z pojemników, które zostały wcześniej otwarte, wgniecione, zardzewiałe lub w inny sposób uszkodzone.

Nie mogą też używać produktów, które nie zostały zapieczętowane przez profesjonalistę.

„Mogłeś puszkować najlepsze pikle na świecie, ale nie mamy możliwości dowiedzenia się, czy są one bezpieczne – powiedział Fraser z Feeding America.

Brown powiedział również, że żadne darowizny żywności nie powinny trafiać do szklanych słoików, które łatwo pękają podczas ładowania do pudełek i transportu.

3. Nie wykorzystuj swojej darowizny jako wymówki, aby posprzątać spiżarnię.

Rodzinom powinno być łatwo przyrządzać żywność, powiedział Christopher Rebstock, starszy wiceprezes ds. Rozwoju sieci w Global FoodBanking Network, międzynarodowej organizacji non-profit.

„Chcemy uniknąć ludzi… wrzucania do puszki grzybów lub puszki kawioru, którą ciotka dała im trzy lata temu – powiedział.

Banki żywności nie mogą również przyjmować przeterminowanych produktów spożywczych, więc te, które już wygasły lub są bliskie wygaśnięcia, mogą nie zostać przyjęte. Należy o tym pamiętać, przekazując darowizny w okresie świątecznym, ponieważ wiele darowizn świątecznych musi utrzymywać banki żywności przez większą część roku.

4. Przeprowadź swoje badania.

Eksperci twierdzą, że dość łatwo jest dowiedzieć się, czego najbardziej potrzebują banki żywności.

Brown powiedział, że St. Mary’s ma listę 10 najbardziej potrzebnych przedmiotów opublikowanych na swojej stronie internetowej.

Wiele stron internetowych, w tym St. Mary’s i Bank Żywności w Nowym Jorku, zawiera informacje na temat przekazywania darowizn finansowych i żywnościowych, ale w przypadku organizacji, które tego nie robią, dobrym pomysłem jest telefoniczna wizyta.

5. Nie ograniczaj się do dawania tylko w okresie wakacyjnym.

Mimo że połowa lub więcej darowizn pochodzi z okresu świątecznego, zapotrzebowanie na żywność jest w rzeczywistości większe latem. Kiedy dzieci latem nie chodzą do szkoły, wszystkie trzy posiłki jedzą w domu, a nie w szkole. Niestety lato to najtrudniejszy czas na zbieranie datków i szukanie wolontariuszy.

„Zjazdy z jedzeniem, grupy kościelne, harcerze, szkoły, to wszystko jest zazwyczaj na przerwie w lecie – powiedział Fraser.

W rezultacie banki żywności muszą ostrożnie planować środki i oszczędzać wiele darowizn świątecznych aż do miesięcy letnich, powiedział Brown.

„Przechowujemy (darowizny) jak wiewiórka na czas hibernacji – powiedział.

6. Rozważ przekazanie poza USA

Przekazanie wsparcia finansowego bankom żywności poza Stanami Zjednoczonymi może być dobrym pomysłem, zwłaszcza że niektóre inne kraje jeszcze bardziej borykają się z głodem, powiedział Rebstock z Global FoodBanking Network.

Istnieją banki żywności w 72 krajach na całym świecie.

Niektóre kraje, które są najbardziej w potrzebie, to Ameryka Środkowa (z wyjątkiem Belize, które nie ma banków żywności) oraz kilka krajów w Afryce, w tym Nigeria, Sierra Leone i Botswana.

„Z natury banki żywności są zależne od lokalnej produkcji i rolnictwa, a jeśli nie jest to widoczne, banki żywności naprawdę mają trudności – powiedział.

Łatwo jest znaleźć organizacje międzynarodowe, którym możesz przekazać darowiznę, zaglądając na foodbanking.org.

7. Rozważ po prostu przekazanie pieniędzy.

Chociaż banki żywności doceniają darowizny żywności, w rzeczywistości bardziej pomocne jest dla nich otrzymywanie darowizn pieniężnych. Ponieważ mogą kupować produkty żywnościowe hurtowo i hurtowo, przekazany dolar może w rzeczywistości kupić więcej posiłków niż darowizna żywności.

Brown powiedział, że pieniądze mogą pójść dalej, ponieważ gdy banki żywności dokonują dużych zakupów od firm spożywczych, firmy czasami łączą zakup z dużą darowizną.

Ponadto Grant powiedział, że pieniądze mogą być pomocne, aby banki żywności mogły kupować dokładnie to, czego potrzebują, w tym żywność dla rodzin, które przestrzegają koszerności lub mają specjalne wymagania dietetyczne.

Mimo to niektórzy ludzie lubią dawać tylko produkty spożywcze i wiedzą, że jedzenie trafi bezpośrednio do potrzebującej rodziny.

Może mieć również aspekt edukacyjny, powiedział Fraser.

„Jedną z zalet popędów żywieniowych jest to, że pomagają one nauczyć dzieci wartości pomagania innym – powiedział. „O wiele łatwiej to zrobić, kiedy możesz powiedzieć:„ Oto słoik masła orzechowego, który przekazujemy, ponieważ jest inna rodzina, która mieszka na tej ulicy i nie stać jej na słoik masła orzechowego . Ten widoczny element jest bardziej pomocny dla dziecka – powiedział.

Rodziny powinny pamiętać, że żadna darowizna pieniężna nie jest zbyt mała, powiedział Grant.

„W Banku Żywności w Nowym Jorku każdy dolar zapewnia pięć posiłków potrzebującym nowojorczykom – powiedziała. „To naprawdę ważne, gdy myślisz o wartości dolara.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy