Ktoś wziął pożyczkę w Twoim imieniu. Co teraz?

Author:
17 lutego 2021

Kradzież tożsamości ma wiele różnych twarzy. Od kart kredytowych po pożyczki studenckie złodzieje mogą otwierać różne formy kredytu w Twoim imieniu i tak po prostu zniszczyć Twoją historię kredytową i sytuację finansową.

Jeśli tak się stanie, naprawienie sytuacji może być trudne i czasochłonne. Ale możesz wszystko naprawić.

Jeśli ktoś zaciągnął pożyczkę na Twoje nazwisko, ważne jest, aby od razu podjąć działania, aby zapobiec dalszym szkodom na Twoim koncie. Wykonaj poniższe kroki, aby się zabezpieczyć i pozbyć fałszywych kont.

1. Złóż raport policyjny

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest złożenie raportu policyjnego w lokalnym komisariacie policji. Możesz to zrobić online. W wielu przypadkach będziesz musiał przedłożyć raport policyjny dokumentujący kradzież, aby pożyczkodawcy mogli usunąć fałszywe pożyczki z twojego konta. (Zobacz też: 9 znaków, w których skradziono twoją tożsamość)

2. Skontaktuj się z pożyczkodawcą

Jeśli ktoś zaciągnął pożyczkę lub otworzył kartę kredytową na Twoje nazwisko, skontaktuj się bezpośrednio z pożyczkodawcą lub firmą obsługującą karty kredytowe, aby powiadomić ich o fałszywym koncie i usunąć je z raportu kredytowego. W przypadku kart kredytowych, a nawet pożyczek osobistych, problem zazwyczaj można szybko rozwiązać.

W przypadku kredytów studenckich kradzież tożsamości może mieć ogromne konsekwencje dla ofiary. Niespłacenie pożyczki studenckiej może skutkować zajęciem wynagrodzenia, zawieszeniem licencji lub przejęciem przez rząd zwrotu podatku – dlatego ważne jest, aby odciąć wszelkie oszukańcze działania na przepustce i szybko zwolnić pożyczki.

Ogólnie rzecz biorąc, musisz skontaktować się z pożyczkodawcą, który udzielił pożyczki studenckiej, i dostarczyć mu raport policyjny. Pożyczkodawca poprosi również o wypełnienie zgłoszenia kradzieży tożsamości. Podczas rozpatrywania Twojego wniosku o zwolnienie nie ponosisz odpowiedzialności za płatności.

Jeśli masz prywatne pożyczki studenckie, proces jest podobny. Każdy pożyczkodawca ma własny proces obsługi kradzieży tożsamości kredytu studenckiego. Jednak zazwyczaj zostaniesz poproszony o przesłanie raportu policyjnego jako dowodu, a pożyczkodawca przeprowadzi dochodzenie.

3. W razie potrzeby powiadom szkołę

Jeśli ktoś zaciągnął pożyczki studenckie na Twoje nazwisko, skontaktuj się ze szkołą, w której złodziej zaciągał pożyczki. Zadzwoń do ich pomocy finansowej lub do biura rejestracyjnego i wyjaśnij, że tamtejszy student zaciągnął pożyczki na Twoje nazwisko. Mogą oznaczyć konto w swoim systemie i uniemożliwić komuś zaciągnięcie kolejnych pożyczek z Twoimi informacjami. (Zobacz także: Jak chronić swoje dziecko przed kradzieżą tożsamości)

4. Kwestionuj błędy z biurami informacji kredytowej

Gdy znajdziesz dowody na oszukańczą działalność, musisz zakwestionować błędy w każdej z trzech agencji informacji kredytowej: Experian, Equifax i TransUnion. Powinieneś skontaktować się z każdym z nich i przedstawić dowody, takie jak raport policyjny lub pismo od pożyczkodawcy potwierdzające wystąpienie kradzieży tożsamości. Gdy biuro informacji kredytowej otrzyma te informacje, może usunąć konta z historii kredytowej.

Jeśli Twoja zdolność kredytowa ucierpiała z powodu niespłacania pożyczek przez złodziei, usunięcie ich może poprawić wynik. Pełne przywrócenie wyniku może zająć tygodnie lub nawet miesiące, ale w końcu zostanie przywrócony do poprzedniego poziomu. (Zobacz także: Don’t Panic: Zrób to, jeśli Twoja tożsamość zostanie skradziona)

5. Umieść ostrzeżenie o oszustwie lub zamroź swój raport kredytowy

Gdy tylko dowiesz się, że padłeś ofiarą oszukańczej pożyczki, umieść ostrzeżenie o oszustwie w swoim raporcie kredytowym w jednej z trzech agencji informacji kredytowej. Możesz to zrobić online:

Kiedy umieścisz na swoim koncie alert o oszustwie, potencjalni wierzyciele lub pożyczkodawcy otrzymają powiadomienie, gdy uruchomią Twój kredyt. Alert zachęca ich do podjęcia dodatkowych kroków w celu zweryfikowania Twojej tożsamości przed udzieleniem pożyczki lub formy kredytu na Twoje nazwisko. (Zobacz także: Jak uzyskać bezpłatne powiadomienie o oszustwie w raporcie kredytowym)

W niektórych przypadkach dobrym pomysłem może być zamrożenie kredytu. W przypadku zamrożenia kredytu wierzyciele nie mogą przeglądać raportu kredytowego ani wydawać nowego kredytu, chyba że usuniesz zamrożenie.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy