Jakie problemy rozwiązuje Bitcoin?

Author:
17 lutego 2021

Napisane przez Clive Reffell

Waluty tłumu | Crowd Finance

26 maja 2020 r

Trzeci halving bitcoina, po raz trzeci, 11 maja 2020 r., Umieścił go z powrotem w wiadomościach – jakby był kiedykolwiek daleko – i oznacza, że ​​górnicy Bitcoin otrzymują teraz 6,25 bitcoinów. Zdecydowaliśmy się wykorzystać to wydarzenie jako okazję do przypomnienia sobie podstawowych zasad tego fenomenu kryptowaluty i problemów, które rozwiązuje.

Podrabianie

Fałszerstwo zostało usunięte z zagrożeń, które mogą osłabić Bitcoin i podobne kryptowaluty, ponieważ szczegóły własności są przechowywane w rozproszonej księdze. Oznacza to, że każdy użytkownik ma kopię historii transakcji wszystkich innych osób. I to ta sama kopia; wszyscy zgadzają się ze sobą co do tego, kto dokładnie jest właścicielem.

Nikt nie może zmienić transakcji w tej historii na komputerach innych osób; mogą to zmienić tylko lokalnie, ale jeśli to zrobią, ogólny konsensus sieci nie zgodzi się z ich kopią i zostanie odrzucony. Aby sfałszować Bitcoin, potrzebujesz 51% mocy obliczeniowej łańcucha blokowego, co podobno jest niemożliwe do osiągnięcia.

Inflacja

Istnieje ograniczona podaż Bitcoinów, co oznacza, że ​​istnieje ograniczenie liczby, która kiedykolwiek zostanie uwolniona. Tylko 21 milionów można kiedykolwiek wydobyć, a obecnie w obiegu jest 18 milionów. Podobnie jak w przypadku wszystkich wolnych rynków, które zmieniają się w zależności od podaży i popytu, rosnący popyt na przedmiot o ograniczonej podaży spowoduje wzrost ceny jednostkowej.

Chociaż ten proces nie jest całkowicie prosty dla Bitcoina. Proces wydobywania bitcoinów, który nagradza górników kawałkiem kryptowaluty po pomyślnej weryfikacji bloku, dostosowuje się z czasem. Od 2008 roku górnicy, którzy odnieśli sukces, otrzymywali początkowo 50 BTC. Zostało to zmniejszone o połowę w 2012 roku, a następnie ponownie o połowę w 2016 roku, tak że górnicy otrzymali 12,5 BTC. Ostatni halving miał miejsce 11 maja 2020 r. Do 6,25 BTC i będzie się zmniejszać o połowę co cztery lata. Wydobycie wszystkich 21 milionów BTC mogło więc zająć do 2140 roku.

Zmniejszenie wartości o połowę powoduje zmniejszenie ilości bitcoinów. Wyobraź sobie, że gdyby co cztery lata ilość wydobywanego złota zmniejszała się o połowę, rosnący popyt na złoto podnosiłby wartość dostępnych zasobów.

Kiedy wcześniej wartość Bitcoina dwukrotnie spadła o połowę, 18 miesięcy później jego wartość osiągnęła nowy szczyt.

Jeśli cena nie utrzyma się na poziomie, który oznacza, że ​​górnicy uważają, że jest to warte wysiłku, podaż nie wzrośnie, a popyt spowoduje wzrost ceny istniejących Bitcoinów. Wydaje się więc, że jest to samonapędzająca się dynamika trwałego, długoterminowego wzrostu wartości.

Przejrzystość z prywatnością

Ze względu na publiczny łańcuch bloków Bitcoin, każda transakcja może być widoczna dla każdego, kto ma dostęp do Internetu i jest przypisana do adresów Bitcoin zaangażowanych stron.

Jednak adres Bitcoin jest chronionym ciągiem alfanumerycznym pochodzącym z klucza publicznego asymetrycznej pary kluczy wygenerowanej przez użytkownika Bitcoin. Każdy użytkownik może przechowywać wiele par kluczy (i adresów) w portfelu i jest zachęcany do używania nowego adresu dla każdej transakcji, aby zwiększyć poziom anonimowości użytkowników.

Tak więc, podczas gdy handel bitcoinami jest przejrzysty, właściciele bitcoinów mogą pozostać anonimowi. Oznacza to, że pozostaje popularna wśród hakerów jako metoda płatności ransomware.

Odpowiedzialność

Bitcoiny i inne kryptowaluty są początkowo własnością górników, a następnie każdego, kto później otrzyma je jako płatność transakcyjną. Nie przypominają waluty fiducjarnej ani nie podlegają żadnej kontroli rządu centralnego, ani nie są związani z żadnym towarem, takim jak złoto.

Wartość bitcoinów nie zależy od giełdy i handlarzy walutami, jest to wolny, zdecentralizowany rynek, na który wpływają podaż i popyt.

Strata fizyczna

Jedną wadą jest to, że użytkownicy Bitcoin zgubili około 20% wszystkich istniejących tokenów iw przeciwieństwie do waluty fiducjarnej, którą można potencjalnie odzyskać, jest wysoce nieprawdopodobne, że kiedykolwiek zostanie odzyskana.

Utrata bitcoinów wynika z utraty alfanumerycznych adresów w postaci ciągów znaków. Biorąc pod uwagę, że wszystkie szczegóły są przechowywane przez osoby fizyczne w systemie blockchain rozproszonej księgi, nie ma centralnego organu, który przechowuje kopię.

Chociaż inna przyczyna strat została odnotowana w Wielkiej Brytanii. W połowie 2013 r. Pracownik IT wyrzucił stary dysk twardy komputera ze szczegółami jego aktywów Bitcoin przechowywanych na nim. Wykopanie wysypiska śmieci, na którym został zdemolowany, nie było możliwe, mimo że do czasu, gdy ta historia sprawiła, że ​​media krajowe oszacowały wartość Bitcoinów na około 85 milionów dolarów. Australijczyk przyznał również, że w 2012 roku wyrzucił dysk twardy, na którym było 1400 bitcoinów. To kolejny czynnik, który utrzymuje wysoki popyt na istniejące Bitcoiny.

Czy masz jakieś historie dotyczące Bitcoin, którymi chcesz się podzielić z nami i społecznością Crowdsourcing Week?

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy