Jakie były pierwsze karty kredytowe

Author:
17 lutego 2021
Category: Karta Kredytowa

W 1950 roku założyciel Diners Club Frank McNamara wprowadził nowatorską metodę płacenia za zakupy. Nazwał to „kartą kredytową.

Ale kiedy McNamara przedstawił ten pomysł, nie mówił o nagrodach, przywilejach, stopach procentowych czy opłatach, czynnikach, które wpływają na dzisiejsze oferty kart kredytowych. Zamiast tego skupił się na tym, co odróżnia jego kartę od poprzednich systemów, które pozwalają ci robić zakupy na kredyt: możesz jej używać u kilku różnych sprzedawców zamiast tylko jednego.

„To idealne rozwiązanie dla biznesmena – powiedział McNamara Matty Simmons, który później został dyrektorem Diners Club, jak wspomina Simmons w swojej książce „The Credit Card Catastrophe. „Za całą rozrywkę biznesową płacisz jeden miesięczny czek. Nie musisz nosić przy sobie dużej ilości gotówki, a co najważniejsze, masz rachunki za firmę i wpływy z rozrywek na odliczenia podatkowe.

Karty kredytowe nadal pozwalają posiadaczom kart płacić „jednym miesięcznym czekiem, tak jak zrobiły to pierwsze karty, ale na tym kończą się podobieństwa. Kiedyś był to produkt tylko dla zamożnych, akceptowany tylko w kilku miejscach, teraz karty kredytowe pozwalają milionom ludzi pożyczać pieniądze, zdobywać nagrody i dokonywać codziennych zakupów.

Oto, jak wyglądały pierwsze karty i jak ewoluowały w czasie.

IRS musi zapłacić 100 milionów dolarów wartych 1200 dolarów czeków stymulacyjnych, orzeczenia sędziego w procesie sądowym więźniówTrump naciska na drugi pakiet stymulacyjny ze szpitala, stawiając prawodawców pod presjąTo wybaczenie pożyczki studenckiej spadło z ustawy o stymulacjachPierwsze karty kredytowe wymagały pełnej płatności co miesiąc.

W takim razie karty kredytowe:McNamara nazwał swój produkt „kartą kredytową, ale według dzisiejszych standardów nazwalibyśmy to kartą obciążeniową, ponieważ wymagała pełnej zapłaty pod koniec każdego miesiąca. Nie można było przenosić salda z miesiąca na miesiąc.

W ten sposób karta Diners Club była podobna do wielu swoich poprzedników, metalowych tabliczek opłat wydawanych przez domy towarowe, firmy naftowe i innych sprzedawców detalicznych w tamtym czasie. Nawet pod koniec lat pięćdziesiątych Diners Club nadal nie miał „żadnych kar ani odsetek za płatności dokonane po 30 dniach – pisze Simmons. Głównym źródłem przychodów firmy była opłata w wysokości 7% – zwana wymianą – pobierana od akceptantów od każdej transakcji. Kiedy American Express wypuścił swoją pierwszą kartę w 1958 r., Wymagał również pełnej płatności pod koniec miesiąca.

Karty te stanowiły sposób na skonsolidowanie wydatków na rozrywkę, ale nie miały na celu umożliwienia posiadaczom kart spłacania sald w czasie.

Bank of America zakwestionował tę konwencję, wprowadzając BankAmericard, pierwszą generalną odnawialną kartę kredytową. Wprowadzony na rynek w Kalifornii zaledwie miesiąc przed pierwszą kartą AmEx, nowy produkt pozwala konsumentom zaciągać krótkoterminowe pożyczki i spłacać je według elastycznego harmonogramu, z odsetkami.

Karty kredytowe teraz:odnawialne karty kredytowe stały się wszechobecne, a jedynym głównym wydawcą, który nadal oferuje karty obciążeniowe, jest American Express. Dziesiątki milionów posiadaczy kart w samych Stanach Zjednoczonych może pożyczyć pieniądze na zakupy, kiedy tylko zechce, z opcją spłaty ich z czasem wraz z odsetkami. Pożyczanie pieniędzy jest jednak często drogie: według danych Rezerwy Federalnej średnia RRSO dla kart kredytowych, które zostały ocenione jako oprocentowane, wyniosła 13,35% w ostatnim kwartale.

Zaciąganie długów nadal nie jest czymś, co chcesz robić, jeśli możesz temu pomóc. Jeśli płacisz w całości co miesiąc, nie zostaną naliczone odsetki. Mimo to możliwość pożyczenia w razie potrzeby jest cenna. Jeśli wiesz, że będziesz mieć dług, możesz również uniknąć odsetek, kupując kartę z wstępną ofertą 0% RRSO.

Pierwsze karty kredytowe były używane tylko do pokrycia kosztów podróży i posiłków.

W takim razie karty kredytowe:Jak sama nazwa wskazuje, karty kredytowe Diners Club były początkowo akceptowane tylko w restauracjach. To był oryginalny pomysł McNamary. Jednak wysoka opłata handlowa karty była przeszkodą w akceptacji.

„Ponieważ restauracje, które mogły sobie pozwolić na 7-procentową wymianę, były zazwyczaj droższe, w końcu był to produkt dla zamożnych – mówi Michael Moeser, dyrektor ds. Płatności w firmie doradczej Javelin Strategy and Research. Wkrótce po uruchomieniu Diners Club rozszerzył się o hotele.

Pierwsi konkurenci poszli także po kupców podróżniczych i rozrywkowych. Kiedy American Express wypuścił swoje pierwsze kartonowe karty w 1958 roku, pierwszego dnia przyjęło je imponujące 17 500 firm, Peter Z. Grossman pisze w swojej książce „American Express: The Unofficial History of the People Who Build the Great Financial Empire. AmEx naliczył początkowo 6% opłatę za wymianę i 6 USD opłaty rocznej – o 1 USD więcej niż Diners Club w tamtym czasie. „Już teraz karta kredytowa American Express, jak ją oficjalnie nazywano, rywalizowała z kartą Diners Club pod względem wielkości i zakresu – pisze Grossman.

Kiedy Bank of America wprowadził BankAmericard, przekonał kilka rodzajów detalistów, aby ją zaakceptowali. Ale był haczyk: był ważny tylko w Kalifornii.

Karty kredytowe teraz:od obiadów w restauracji po artykuły spożywcze i gaz po rachunki za media – w dzisiejszych czasach możesz obciążyć swoją kartę kredytową niemal wszystkim.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy