Jak wykryć i uniknąć skimmerów kart kredytowych

Author:
17 lutego 2021

Dzielić:

 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)Jednym z bardziej udanych narzędzi oszustów XXI wieku jest odpieniacz. Złodzieje podłączają je do bankomatów, dystrybutorów benzyny, systemów punktów sprzedaży (POS) i innych miejsc, w których używasz kart kredytowych i debetowych. Ta podstępna elektronika kradnie informacje z paska magnetycznego z Twojej karty.

  Złodzieje wykorzystują te informacje do sklonowania Twojej karty, a kiedy już mają klon, mogą opróżnić Twoje konto bankowe, wystawić ogromne rachunki i zdemolować kredyt, zanim się zorientujesz. To jeden z powodów, dla których firmy obsługujące karty kredytowe i sklepy przechodzą na karty EMV.

  Poszczególni złodzieje i grupy ukradli miliony dolarów za pomocą skimmerów. Nie pomaga to, że odpieniacze są dostępne w sprzedaży dla każdego, kto chce je kupić, więc mogą pojawić się wszędzie. Dlatego musisz wiedzieć, jak rozpoznać skimmer, zanim złapie twoje informacje.

  Jak skimmery nakładające kradną informacje z bankomatu

  Skimmer nakładkowy to taki, który pasuje do gniazda czytnika kart bankomatu lub dystrybutora paliwa. W przypadku starych lub niskiej jakości skimmerów nakładkowych można szukać kilku rzeczy.

  Zwykle jest modelowany lub w niektórych przypadkach drukowany w 3D, aby wyglądał jak część, którą obejmuje. Jednak jakość lub kolor może różnić się od reszty urządzenia. Może wystaje trochę za daleko lub nie jest zainstalowany prosto. Jeśli wygląda na to, że nie pasuje, jest to możliwe ostrzeżenie.

  Wiadomości techniczne, które są dla Ciebie ważne każdego dnia

  Prywatność, bezpieczeństwo, najnowsze trendy i informacje potrzebne do najlepszego cyfrowego życia.

  Możesz także rozejrzeć się za dodatkami do maszyny, które mogłyby ukryć kamerę skierowaną na klawiaturę. Tak często oszuści uzyskują kod PIN. Może być zainstalowany na bankomacie lub nawet nad nim.

  Tak jest w przypadku skimmera, którego pasażer został znaleziony na automacie MetroCard w metrze w Nowym Jorku. Oto część nakładki (po zdjęciu z MVM):

  A oto kamera zainstalowana nad maszyną w przebraniu wtyczki. Widzisz otwór na spodzie obiektywu aparatu?

  W przypadku tego typu odpieniaczy można je dość łatwo pokonać. Po prostu zakryj rękę podczas wpisywania kodu PIN, a oszuści nie będą mieli wszystkich informacji potrzebnych do sklonowania Twojej karty. Kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak skuteczne jest to proste zabezpieczenie.

  Ultracienkie odpieniacze

  Jeden z najnowszych typów odpieniaczy jest wystarczająco cienki, aby zmieścić się bezpośrednio w gnieździe czytnika kart w punkcie sprzedaży detalicznej. Te urządzenia może łatwo kupić każdy w Dark Web.

  Aby lepiej zrozumieć, jak działają te odpieniacze, obejrzyj te dwa filmy. Są to promocyjne filmy sprzedażowe, które pokazują wewnętrzne działanie odpieniaczy, które są na sprzedaż w Dark Web.

  W pierwszym filmie zobaczysz, jak karta debetowa łatwo mieści się w czytniku kart, gdy skimmer jest w środku. Na końcu filmu widzisz, jak przestępca wydobywa skimmer.

  W następnym filmie przestępca pokazuje, jak zainstalować i wyjąć skimmer z czytnika kart, który został zabrany z bankomatu.

  Następnie porozmawiamy o innej mniejszej wersji skimmera, zwanej shimmer.

  Co to jest migotanie?

  Odpieniacze są dość nieporęczne, dzięki czemu są łatwe do wykrycia dla dobrze wykształconego konsumenta. To spowodowało, że przestępcy zwrócili się ku migotaniu.

  Shimmers to znacznie mniejsze wersje skimmera, które z łatwością mieszczą się w czytniku kart bankomatowych lub POS. Są osadzone w mikroczipie i pamięci flash, co pozwala im ukraść dane karty, w tym PIN. Dane te są wydobywane w późniejszym czasie, kiedy złodziej wraca i wkłada specjalnie zaprojektowaną kartę, która pobiera informacje.

  Tak wygląda migotanie:

  Obraz: migotanie znalezione w czytniku kart sprzedawcy. (Źródło: RCMP) Migotanie jest bardzo łatwe do zainstalowania dla złodzieja i jest tak cienkie, że nie będziesz w stanie stwierdzić, że znajduje się w czytniku kart. Nie blokuje również normalnego korzystania z karty.

  Ponieważ te nowe urządzenia są tak małe, nie będą ograniczone do stacji benzynowych i bankomatów. Możesz spodziewać się, że pojawią się w sklepach spożywczych i punktach sprzedaży detalicznej, szczególnie w tych, które oferują samoobsługę.

  Zaawansowane odpieniacze

  Dobry przykład zaawansowanego skimmera pochodzi z Brazylii. To rodzaj skimmera nakładkowego, ale zamiast nakładania na czytnik kart cały przód bankomatu jest fałszywy.

  Musisz także zdawać sobie sprawę z pozbawionych skrupułów pracowników restauracji lub sklepu, którzy mogli mieć podręczne skimmery, których nigdy nie zobaczysz. Lub mogą wystawiać terminale POS, które są naprawdę skimmerem w przebraniu; wydrukują nawet paragon.

  Niewielu oszustów ma jeszcze te zaawansowane odpieniacze, ale z czasem staną się one tańsze i bardziej rozpowszechnione. Na szczęście, jak powiedzieliśmy, banki i sprzedawcy detaliczni przechodzą na karty EMV, które mają chip zamiast paska magnetycznego.

  Coraz popularniejsze stają się również opcje płatności mobilnych. Nie wiesz, jak działają płatności mobilne? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o Apple Pay, Samsung Pay i Google Pay.

  Pokonanie skimmera

  Oto kilka prostych pomysłów na pokonanie odpieniaczy:

  • Chroń swój kod PIN – Najłatwiejszym krokiem, jaki możesz zrobić, aby uniknąć kradzieży kodu PIN, jest zablokowanie drugiej ręki podczas wpisywania kodu PIN. Zawsze zakładaj, że ktoś obserwuje, jak wprowadzasz kod PIN.
  • Sprawdź, czy nie ma manipulacji – przed włożeniem karty do czytnika sprawdź, czy nie została naruszona. Poszukaj czegoś innego lub źle wyrównanego. Jeśli wygląda podejrzanie, NIE używaj urządzenia. Poruszaj wszystkim – bankomaty nie mają luźnych części. Jeśli coś się trzęsie, nie używaj tego. Unikaj samodzielnych bankomatów – Staraj się korzystać z bankomatów znajdujących się w banku, najlepiej w lobby. Często sprawdzaj wyciągi bankowe – Przestępcy stają się coraz bardziej wyrafinowani, co oznacza, że ​​musisz zachować czujność. Bądź na bieżąco z wyciągami bankowymi i jak najszybciej zgłaszaj wszelkie podejrzane działania. Zgłoś kradzież – Jeśli jesteś ofiarą skimmera, natychmiast zgłoś to swojej instytucji finansowej.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy