Ethereum (ETH)

Author:
17 lutego 2021
Category: Przy Użyciu
Kapitalizacja rynkowa
Wolumen (24h)Podaż w obieguCoin Mineable PoW Smart Contracts Binance Chain

O Ethereum

Co to jest Ethereum (ETH)?

Ethereum to zdecentralizowany system blockchain o otwartym kodzie źródłowym, który zawiera własną kryptowalutę Ether. ETH działa jako platforma dla wielu innych kryptowalut, a także do realizacji zdecentralizowanych inteligentnych kontraktów.

Ethereum zostało po raz pierwszy opisane w białej księdze z 2013 roku autorstwa Vitalika Buterina. Buterin, wraz z innymi współzałożycielami, zapewnił finansowanie projektu w publicznej sprzedaży online latem 2014 roku i oficjalnie uruchomił blockchain 30 lipca 2015 roku.

Rzekomym celem Ethereum jest stać się globalną platformą dla zdecentralizowanych aplikacji, umożliwiającą użytkownikom z całego świata pisanie i uruchamianie oprogramowania odpornego na cenzurę, przestoje i oszustwa.

Kim są założyciele Ethereum?

Ethereum ma łącznie ośmiu współzałożycieli – niezwykle duża liczba jak na projekt kryptograficzny. Po raz pierwszy spotkali się 7 czerwca 2014 roku w Zug w Szwajcarii.

 • Najbardziej znanym z tej grupy jest prawdopodobnie rosyjsko-kanadyjski Vitalik Buterin. Jest autorem oryginalnej białej księgi, która jako pierwsza opisała Ethereum w 2013 roku i do dziś pracuje nad ulepszaniem platformy. Przed ETH Buterin był współzałożycielem i pisarzem dla serwisu informacyjnego Bitcoin Magazine.
 • Brytyjski programista Gavin Wood jest prawdopodobnie drugim najważniejszym współzałożycielem ETH, ponieważ zakodował pierwszą techniczną implementację Ethereum w języku programowania C ++, zaproponował rodzimy język programowania Ethereum Solidity i był pierwszym dyrektorem technicznym Fundacji Ethereum. Przed Ethereum Wood był naukowcem w firmie Microsoft. Następnie przeniósł się do założenia Fundacji Web3.Wśród innych współzałożycieli Ethereum są: – Anthony Di Iorio, który gwarantował projekt na wczesnym etapie jego rozwoju. – Charles Hoskinson, który odegrał główną rolę w ustanowieniu szwajcarskiej Fundacji Ethereum i jej ram prawnych. – Mihai Alisie, który pomógł w utworzeniu Fundacji Ethereum. – Joseph Lubin, kanadyjski przedsiębiorca, który podobnie jak Di Iorio pomagał finansować Ethereum w jego początkach, a później założył inkubator dla startupów oparty na ETH o nazwie ConsenSys. – Amir Chetrit, który pomógł współzałożycielowi Ethereum, ale odszedł z niego na wczesnym etapie rozwoju.

  Co sprawia, że ​​Ethereum jest wyjątkowe?Ethereum jest pionierem koncepcji platformy inteligentnych kontraktów blockchain. Inteligentne kontrakty to programy komputerowe, które automatycznie wykonują działania niezbędne do wykonania umowy między kilkoma stronami w Internecie. Zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia zapotrzebowania na zaufane pośredniki między kontrahentami, zmniejszając w ten sposób koszty transakcji, a jednocześnie zwiększając niezawodność transakcji.

  Główną innowacją Ethereum było zaprojektowanie platformy, która umożliwiła mu wykonywanie inteligentnych kontraktów przy użyciu łańcucha bloków, co dodatkowo wzmacnia już istniejące korzyści technologii inteligentnych kontraktów. Blockchain Ethereum został zaprojektowany, według współzałożyciela Gavina Wooda, jako swego rodzaju „jeden komputer dla całej planety, teoretycznie zdolny do uczynienia dowolnego programu bardziej solidnym, odpornym na cenzurę i mniej podatnym na oszustwa, uruchamiając go na globalnie dystrybuowanym sieć publicznych węzłów.

  Oprócz inteligentnych kontraktów, blockchain Ethereum może obsługiwać inne kryptowaluty, zwane „tokenami, dzięki wykorzystaniu swojego standardu kompatybilności ERC-20. W rzeczywistości było to dotychczas najczęstsze zastosowanie platformy ETH: do tej pory uruchomiono ponad 280 000 tokenów zgodnych z ERC-20. Ponad 40 z nich tworzy 100 najlepszych kryptowalut pod względem kapitalizacji rynkowej, na przykład USDT, LINK i BNB.

  Nowy w kryptowalutach? Dowiedz się, jak kupić Bitcoin już dziś.

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Odwiedź nasze centrum edukacyjne.

  Chcesz sprawdzić transakcję? Odwiedź naszą wyszukiwarkę bloków.

  Ciekawi Cię przestrzeń kryptograficzna? Przeczytaj nasz blog!

  Ile monet Ethereum (ETH) znajduje się w obiegu?W sierpniu 2020 r.w obiegu było około 112 milionów monet ETH, z których 72 miliony zostało wyemitowanych w bloku Genesis – pierwszym w historii bloku w łańcuchu blokowym Ethereum. Z tych 72 milionów 60 milionów zostało przydzielonych początkowym uczestnikom sprzedaży grupowej w 2014 roku, która sfinansowała projekt, a 12 milionów zostało przekazanych funduszowi rozwojowemu.

  Pozostała kwota została wydana w postaci nagród blokowych dla górników w sieci Ethereum. Pierwotna nagroda w 2015 r. Wynosiła 5 ETH na blok, która później spadła do 3 ETH pod koniec 2017 r., A następnie do 2 ETH na początku 2019 r. Średni czas potrzebny na wydobycie bloku Ethereum wynosi około 13-15 sekund.

  Jedną z głównych różnic między ekonomią Bitcoin i Ethereum jest to, że ta ostatnia nie jest deflacyjna, tj. Jej całkowita podaż nie jest ograniczona. Twórcy Ethereum usprawiedliwiają to tym, że nie chcą mieć „stałego budżetu bezpieczeństwa dla sieci. Możliwość dostosowania wskaźnika emisji ETH w drodze konsensusu umożliwia sieci utrzymanie minimalnej emisji niezbędnej do zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa.

  Jak jest zabezpieczona sieć Ethereum?Od sierpnia 2020 r. Ethereum jest zabezpieczone za pomocą algorytmu proof-of-work firmy Ethash, należącego do rodziny funkcji skrótu Keccak.

  Istnieją jednak plany, aby przenieść sieć na algorytm potwierdzający stawkę powiązany z główną aktualizacją Ethereum 2.0, która ma zostać uruchomiona pod koniec 2020 lub na początku 2021 roku.

  Gdzie można kupić Ethereum (ETH)?Biorąc pod uwagę fakt, że Ethereum jest drugą co do wielkości kryptowalutą po Bitcoinie, pary handlowe ETH są notowane na prawie wszystkich głównych giełdach kryptowalut. Niektóre z największych rynków to:

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy