Dlaczego rosną oprocentowanie kredytów hipotecznych i co to oznacza dla Ciebie?

Author:
17 lutego 2021
Category: Jeśli Jesteś

Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest nadal bliskie historycznie najniższych poziomów, ale może to potrwać znacznie dłużej.

Był taki czas, nie tak dawno temu, kiedy oprocentowanie kredytu hipotecznego sięgające nawet 4% powodowałoby wysłanie niezliczonych Amerykanów do ich banków w celu refinansowania ich domów.

Teraz, po pięciu latach z oprocentowaniem poniżej lub nieco powyżej tego poziomu, wiele osób zapomniało, że na historycznym poziomie kredyty hipoteczne poniżej 4% to niesamowita okazja. W rzeczywistości, według Freddiego Maca (OTC: FMCC), średnia roczna stopa oprocentowania 30-letniego kredytu hipotecznego tylko raz w ciągu ostatnich pięciu lat przekroczyła 4%, kiedy w 2014 r. Wyniosła 4,17%. Nawet w tym roku , średnia spadła do 3,86% w grudniu, czyli od prawie dwóch lat.

Jednak przed rokiem 2017, kiedy Biały Dom przejmie nowa administracja pod przewodnictwem Donalda Trumpa, stopy procentowe mogą bardzo dobrze wzrosnąć, tak jak wzrosły o około ćwierć punktu procentowego od zakończenia wyborów. To może być zła wiadomość nie tylko dla osób, które chcą kupić nowy dom, ale także dla osób, które chcą go sprzedać.

„Ponieważ polityka nowej administracji napędza znaczną część wzrostu stóp procentowych, oprocentowanie kredytów hipotecznych będzie miało trudności z wprowadzeniem znaczącej poprawy do czasu objęcia urzędu przez Trumpa – napisał MortgageNewsDaily.com. „Stawki mogą się zmieniać z innych powodów, ale potrzeba by czegoś dużego i nieoczekiwanego, aby stopy spadły znacznie niżej.

Dlaczego oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie?

Trump, który wygrał prezydenturę, spowodował wzrost rentowności obligacji, co spowodowało wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych. Ważne jest, aby nie zauważyć, że dzisiejsze stawki, które wciąż wynoszą poniżej 4% dla 30-letniego kredytu hipotecznego, pozostają śmiesznie niskie według historycznych standardów. Według danych Freddiego Maca w ciągu ostatnich 45 lat ten średni wskaźnik wynosił 8,26%.

Oprocentowanie obligacji stale rośnie od czasu objęcia przez Trumpa prezydentury. Jeśli tak się stanie, wzrosną oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jak pokazuje poniższy wykres, 10-letnie obligacje skarbowe, powszechna forma obligacji, od listopada odnotowały wzrost stóp procentowych.

Co oznaczają wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych?

Im wyższe oprocentowanie pożyczki, tym więcej zapłacisz co miesiąc. Jeśli masz kredyt hipoteczny w wysokości 100 000 USD z oprocentowaniem 5%, miesięczna rata wyniesie 536,82 USD. Zapłacenie 0,25% więcej podnosi miesięczną płatność do 552,20 USD, czyli o 15,38 USD więcej.

Nie wydaje się to dużo, ale daje dodatkowe 184,56 USD rocznie i 5536,80 USD w ciągu 30 lat pożyczki. Jedna czwarta procenta w górę lub w dół może nie zmienić tego, na ile domu może sobie pozwolić większość kupujących, ale jeśli stawki spadną ze stałego poziomu poniżej 4% do 5% lub nawet więcej, może to zmienić rynek mieszkaniowy.

„Ostatecznym problemem jest wpływ rosnących stóp procentowych na wartość domów – powiedział Wall Street Journal Stu Feldstein, prezes SMR Research Corp., firmy zajmującej się badaniami hipotecznymi (wymagana subskrypcja). „Wróciliśmy do stanu bańki, częściowo z powodu niskich stawek, które umożliwiły ludziom kupowanie domów o wiele droższych niż ich dochody.

Co powinieneś zrobić?

To, jak powinieneś zareagować na potencjał wzrostu cen, zależy od tego, czy jesteś kupującym, czy sprzedającym. Jeśli planujesz sprzedać swój dom w najbliższej przyszłości, warto wymienić go teraz, zanim ceny wzrosną, co może nie tylko zmniejszyć liczbę kupujących, ale także obniżyć ceny.

Jeśli jesteś kupującym, wybór jest mniej jasny i staje się trochę problemem matematycznym. Płacenie większych odsetek od kredytu hipotecznego jest złe, ale jeśli wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych wymusza spadek cen nieruchomości mieszkaniowych, jednocześnie uniemożliwiając innym wejście na rynek, może to być faktycznie korzystne.

Dla tych, którzy już posiadają dom, w którym zamierzają pozostać, rosnące stawki oznaczają, że nadszedł czas na refinansowanie, jeśli masz kredyt hipoteczny o zmiennej stopie procentowej lub taki, w którym oprocentowanie jest powyżej obecnych wciąż prawie historycznych minimów. W takim przypadku staje się to innym równaniem: w tym przypadku refinansowanie ma sens, jeśli kwota, którą zaoszczędzisz, zwróci wszelkie koszty zamknięcia, które poniesiesz w okresie, który jest krótszy niż planowany okres pozostania w Dom.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy