Czym dokładnie zajmuje się Rezerwa Federalna?

Author:
17 lutego 2021
Category: Stopa Procentowa

Nasz bank centralny, Rezerwa Federalna, pomaga utrzymać wysokie zatrudnienie w USA i stabilne ceny dla konsumentów.

Głównym narzędziem używanym przez Fed do wpływania na gospodarkę są stopy procentowe – cena, jaką każdy płaci za pożyczenie pieniędzy.

Wysokie stopy procentowe powodują, że pożyczki są droższe, więc w końcu płacisz więcej za takie rzeczy, jak pożyczki na dom i samochód. Z drugiej strony są plusy: pieniądze, które zgromadziłeś na rachunkach oszczędnościowych i rynkach pieniężnych, będą miały wyższe odsetki.

Gdy stopy procentowe są utrzymywane na niskim poziomie, dzieje się odwrotnie. Ludzie zarabiają niższe odsetki od oszczędności, ale łatwiej impożyczaćpieniądze na rzeczy, które chcą kupić – na przykład domy i samochody.

Prowadzi to do tego, że znacznie więcej osób wydaje pieniądze, co daje firmom gotówkę na reinwestowanie w ich firmy i zatrudnianie nowych pracowników.

Wydatki konsumenckie i rozwijająca się gospodarka również mogą jednak podnieść ceny lub inflację i jest to jeden z powodów, dla których Fed musi zachować ostrożną równowagę w kontrolowaniu stóp procentowych.

Jak więc zapewnia kontrolę?

Proces, którego używa Fed do wpływania na stopy, nazywa się operacjami otwartego rynku, kupnem i sprzedażą amerykańskich obligacji skarbowych. (Obligacje skarbowe to sposób, w jaki Stany Zjednoczone pożyczają gotówkę na finansowanie operacji rządowych).

Kiedy Fed kupuje papiery skarbowe od poszczególnych banków, tworzy elektronicznie nowe pieniądze – które wcześniej nie istniały – aby zapłacić za te obligacje. W ten sposób Fed zwiększa podaż pieniądza w naszym systemie monetarnym.

Więc co te poszczególne banki robią z tą nową gotówką?

Cóż, wszyscy wiemy, że banki biorą pieniądze od deponentów i pożyczają je. Jednak pożyczanie zbyt dużej kwoty za jednym razem jest niebezpieczne na wypadek, gdyby wielu deponentów chciało od razu odzyskać swoje pieniądze. Dlatego Fed ustala minimalną ilość fizycznego pieniądza trzymanego przez banki w dowolnym momencie, zazwyczaj 10%, aby chronić się przed tym niebezpieczeństwem. Każda gotówka, którą bank posiada powyżej tego minimum – lub rezerwy obowiązkowej – nazywana jest nadwyżką rezerw.

Rzecz w tym, że kiedy Fed płaci bankom za ich obligacje skarbowe, zwiększa ich nadwyżki rezerw. A nadmiar rezerw to rodzaj marnotrawstwa, bo pieniądze po prostu tam siedzą i nie przynoszą dla banku odsetek.

Dlatego banki są zachęcane do lokowania nadwyżek rezerw na pożyczki – a to oznacza tańsze pożyczki iniższe stopy procentowedla wszystkich.

W szczególności stopa procentowa, na którą wpłynie najbardziej natychmiast, nazywana jest stopą funduszy federalnych. Jest to stawka pobierana, gdy banki sobie pożyczają.

W dowolnym momencie niektóre banki będą miały nadmierne rezerwy, ale inne banki mogą potrzebować zebrać pieniądze na krótki okres – jeśli, powiedzmy, spadły poniżej wymogu rezerw lub muszą zebrać pieniądze, aby udzielić pożyczki firmie klient.

Tak więc jeden bank pożyczy pieniądze innemu bankowi, pobierając stopę funduszy federalnych – i ta stopa będzie wyższa lub niższa w zależności od tego, ile nadwyżek rezerw jest w systemie.

Stopa funduszy federalnych to stopa procentowa, którą Janet Yellen mówi o „targetowaniu, ponieważ Fed może wpływać na stopę tylko pośrednio – poprzez program skupu obligacji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy