Co to znaczy, że Freddie Mac jest właścicielem mojego kredytu hipotecznego?

Author:
17 lutego 2021

Jak działają spłaty kredytu hipotecznego?

Dla niewtajemniczonych „Freddie Mac może brzmieć jak gryzoń z kreskówki, a może postać z gangsterskiego musicalu – żadna z tych osób prawdopodobnie nie zechciałaby posiadać kredytu hipotecznego. W rzeczywistości Freddie Mac jest korporacją wspieraną przez rząd. Możesz też nie zwariować na punkcie posiadania kredytu hipotecznego, ale szczerze mówiąc, o ile jesteś na bieżąco ze swoimi płatnościami, właściciel kredytu hipotecznego ma na Ciebie niewielki praktyczny wpływ.

Rynek wtórny

W typowej umowie pożyczki pożyczasz pewną sumę pieniędzy od banku lub firmy udzielającej kredytów hipotecznych, a następnie spłacasz pożyczkodawcę z czasem. Większość kredytów hipotecznych jest jednak zawierana na 15 lub 30 lat. To długi czas, zanim pożyczkodawca ma zablokowane pieniądze, więc większość pożyczkodawców nie ma tak naprawdę swoich kredytów hipotecznych. Zamiast tego sprzedają je inwestorom zewnętrznym na tak zwanym wtórnym rynku kredytów hipotecznych. Pożyczkodawca odzyskuje swoje pieniądze oraz niewielki zysk i może się odwrócić i pożyczyć te pieniądze komuś innemu. Inwestor uzyskuje prawo do ściągania spłat kredytu hipotecznego przez kolejne 15 do 30 lat.

Nabywcy kredytów hipotecznych

Wtórny rynek kredytów hipotecznych jest krytycznym elementem sektora mieszkaniowego w USA, ponieważ zapewnia, że ​​będzie dostępna gotówka na pożyczki dla osób, które chcą kupić domy (oczywiście pod warunkiem, że się kwalifikują lub pożyczki). Dlatego rząd federalny wyczarterował dwie korporacje do działania jako wykupujących hipoteki: Federalne Narodowe Stowarzyszenie Hipoteczne lub FNMA, które stało się znane jako „Fannie Mae, oraz Federalna Korporacja Hipoteczna Kredytów Domowych (FHLMC), która stała się znana. jako „Freddie Mac. Od 2012 roku Fannie i Freddie posiadali ponad połowę wszystkich amerykańskich hipotek mieszkaniowych.

Freddie Mac jest właścicielem twojego kredytu hipotecznego

Jeśli Freddie Mac jest właścicielem twojego kredytu hipotecznego, to twój pożyczkodawca musiał sprzedać go Freddie Mac – lub sprzedać inwestorowi, który ostatecznie to zrobił. Nie ma się czego niepokoić. W rzeczywistości jest to wotum zaufania. Freddie Mac kupuje tylko kredyty hipoteczne, które spełniają kryteria ubezpieczeniowe, co oznacza, że ​​uważa Cię za duże ryzyko kredytowe, a Twój dom za godną inwestycję. Freddie Mac i Fannie Mae sprzedają papiery wartościowe – zasadniczo obligacje – zabezpieczone przepływami pieniężnymi z milionów spłat kredytów hipotecznych spłacanych przez właścicieli domów.

Co to dla Ciebie oznacza

Warunki kredytu hipotecznego pozostają takie same, niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem. Jeśli płaciłeś, powiedzmy, 5-procentowe odsetki, zanim Freddie Mac kupił Twój kredyt hipoteczny, to zapłacisz później 5-procentowe odsetki. Jedyną zmianą, jaką możesz zobaczyć, jest to, że zostaniesz poproszony o przesłanie spłaty kredytu hipotecznego na nowy adres. Freddie Mac zazwyczaj zatrudnia osoby trzecie do „obsługi kredytów hipotecznych, co oznacza śledzenie płatności, obsługę depozytu w zakresie ubezpieczenia i podatków oraz przetwarzanie dokumentów, gdy chcesz sprzedać swój dom i spłacić pożyczkę. Jeśli jednak nie spłacisz kredytu hipotecznego, to Freddie Mac przejdzie do przejęcia, a nie pierwotny pożyczkodawca.

Więcej artykułów

Jakie dokumenty należy poświadczyć notarialnie przy ubieganiu się o pożyczkę? →

Czy mój kredyt hipoteczny jest zabezpieczony? →

Jaki jest następca aktu hipotecznego? →

  • Reuters: Jak działają Fannie i Freddie
  • Federalna Komisja Handlu: Obsługa kredytów hipotecznych

Cam Merritt jest pisarzem i redaktorem specjalizującym się w biznesie, finansach osobistych i projektowaniu domu. Brał udział w publikacjach USA Today, The Des Moines Register i Better Homes and Gardens . Merritt ukończył dziennikarstwo na Drake University i zdobywa tytuł MBA na University of Iowa.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy