Co to jest finansowanie faktur i czy Twoja firma powinna z niego korzystać?

Author:
17 lutego 2021

Co to jest finansowanie faktur?

Finansowanie faktur to zbiór sposobów zarabiania na zaległych fakturach. Nazywane również finansowaniem faktur, finansowaniem należności lub finansowaniem należności, finansowanie faktur – mówiąc najogólniej – polega na wystawieniu przez stronę trzecią części wartości faktury za opłatą, przy czym strona ta jest spłacana przy odbiorze faktury. Korzystając z finansowania faktur, firmy mogą skutecznie „opłacać faktury w ciągu dni, a nie tygodni lub miesięcy, które mogą zająć pełne pobranie płatności od klienta. Dla małych i średnich przedsiębiorstw (SMB) może to być kołem ratunkowym – poprawienie przepływów pieniężnych, ustabilizowanie przychodów, aw niektórych przypadkach zmniejszenie ryzyka złego zadłużenia.

Finansowanie faktur wykorzystuje zadłużenie Twojej firmy jako zabezpieczenie finansowania faktur. Można to zrobić na trzy różne sposoby. Krótko mówiąc, otrzymujesz zapłatę teraz za pieniądze, które są ci winne w późniejszym terminie – pomniejszone o opłatę, która zwykle wynosi mniej niż 5%. (Może jednak istnieć wiele ukrytych kosztów związanych z finansowaniem faktur, dlatego przed podjęciem decyzji warto rozejrzeć się i przeczytać drobnym drukiem).

W ostatnich latach popularność finansowania faktur wzrosła. Wynika to częściowo ze stanu opóźnień w płatnościach – duże firmy potrzebują więcej czasu na płacenie małym dostawcom. W rezultacie małe i średnie firmy są kreatywne, aby jak najszybciej zdobyć należne im pieniądze. Zamiast czekać 30 dni, 60 dni, 90 dni lub nawet dłużej na opłacenie faktur przez duże firmy, małe i średnie firmy mogą zwrócić się do firm finansujących faktury, aby otrzymać płatność natychmiast. Może to być warte swojej ceny, aby utrzymać dobry przepływ gotówki, a czasami po prostu pozostać na rynku.

Rodzaje finansowania faktur

Istnieją trzy główne rodzaje finansowania faktur. Dwa z nich są używane od wielu lat, podczas gdy trzeci – handel fakturami – jest stosunkowo nową opcją, która może być bardziej elastyczna pod pewnymi względami.

Faktoring fakturowyJedną z dwóch ustalonych metod finansowania faktur jest faktoring fakturowy, zwany czasem należnościami faktoringowymi. Polega to na „sprzedaży wierzytelności fakturowanych firmom faktoringowym. Mała firma faktoringowa może kupować faktury firmy, zwykle płacąc im od razu do 80-90% całkowitej kwoty. Następnie firma faktoringowa we właściwym czasie otrzymuje płatność od klientów biznesowych, po czym zapłaci firmie pozostałą kwotę faktury, pomniejszoną o wszelkie opłaty i wydatki.

W niektórych przypadkach firma faktoringowa sama będzie zarządzać kontrolą kredytową. W innych firma zajmie się tą pracą.

Dyskontowanie fakturW przeciwieństwie do faktoringu faktur, dyskontowanie faktur jest formą pożyczki. Podczas gdy wiele firm zajmujących się fakturowaniem faktur przejmie kontrolę kredytową na fakturach, które „kupiły, firmy dyskontowe nie otrzymują ani nie otrzymują płatności bezpośrednio od klientów biznesowych. Zamiast tego firma dyskontowa pożycza firmie procent pieniędzy należnych w jej księdze należności. Innymi słowy, faktury firmy służą jako zabezpieczenie pożyczki krótkoterminowej.

Jest to podobne do debetu w rachunku bieżącym, w który można się zanurzyć, aby wypełnić lukę między wystawieniem faktury a otrzymaniem za nią płatności. Za tego rodzaju pożyczkę wiąże się oczywiście opłata, ale dyskontowanie faktur zazwyczaj wypada korzystnie w porównaniu z pożyczkami bankowymi, a także jest łatwiejsze do uzyskania. Bank zazwyczaj chce widzieć rachunki zysków i strat sprzed kilku miesięcy lub lat. Firmy dyskontowe muszą tylko wiedzieć, że Twoje faktury są ważne, a klienci mają zdolność kredytową.

Zdyskontowanie faktur pozostawiające kontrolę kredytową w rękach firmy wystawiającej fakturę może być zaletą lub wadą. Z jednej strony prowadzenie własnej kontroli kredytowej może pomóc w utrzymaniu lepszych relacji z klientami, jednak pogoń za spóźnionymi może być czasochłonna i kosztowna.

Handel fakturamiHandel fakturami jest nowszą koncepcją niż finansowanie faktur i dyskontowanie faktur i obejmuje korzystanie z platform internetowych w celu „sprzedaży zadłużenia z tytułu faktur innym firmom lub inwestorom. Jest to forma pożyczek biznesowych typu peer-to-peer, która eliminuje potrzebę dedykowanych firm finansujących faktury. Oferuje bardziej zindywidualizowaną metodę finansowania faktur, dając małym i średnim firmom więcej opcji.

Na przykład małe i średnie przedsiębiorstwo może zdecydować się na obrót tymi fakturami tylko klientom, którzy mają długie terminy płatności, zachowując wewnętrzne zarządzanie zadłużeniem wynikającym z faktur krótkoterminowych. Nazywa się to selektywnym finansowaniem faktur. Istnieje również możliwość uzyskania lepszych stawek i niższych opłat, ponieważ jest więcej potencjalnych pożyczkodawców do wyboru, chociaż wszyscy powinni z należytą starannością sprawdzić Twoją – i Twoich klientów – zdolność kredytową.

Handel fakturami może być skuteczny dla firm prowadzących handel międzynarodowy. Jest to dziedzina, w której niechętnie podążają tradycyjne firmy finansujące faktury ze względu na trudność w pogoni za długiem zagranicznym. Inwestorzy internetowi szukający zysków są bardziej skłonni do podejmowania takiego postrzeganego ryzyka.

Kiedy Twoja firma powinna korzystać z finansowania faktur

Istnieje wiele scenariuszy, w których finansowanie faktur może być pomocne, a nawet niezbędne dla Twojej firmy. Oto kilka przykładów.

Aby kontynuować współpracę z wartościowymi klientami

Jeśli pracujesz z dużymi klientami, którzy nalegają na dłuższe terminy płatności (np. 90 dni w porównaniu z 30 dniami), ale zapewniają oni biznes, który jest zbyt cenny, aby go odwrócić, handel fakturami może pomóc w utrzymaniu relacji z tymi klientami bez konieczności poświęcania przepływu gotówki.

Płacić dostawcom

Jeśli masz krótkoterminowy problem z przepływem gotówki, w którym dostawcy żądają zapłaty za duże zamówienie, od którego nie otrzymałeś jeszcze płatności ze sprzedaży, dyskontowanie faktur może pozwolić ci pożyczyć pieniądze na pokrycie tych kosztów. Prawdopodobnie będzie tańsze i prostsze niż ubieganie się o pożyczkę bankową – i jest dyskretne, aby Twoi klienci nie wiedzieli.

Aby skorzystać z okazji

Jeśli zauważyłeś okazję do rozwoju firmy, ale wymaga to natychmiastowego zainwestowania w operacje i nowych pracowników – a twoje pieniądze są zajęte w należnościach – faktoring na fakturze może pozwolić Ci uzyskać większość tych pieniędzy teraz, a także zlecić kontrolę kredytową na zewnątrz , co pozwala skupić się na nowej okazji inwestycyjnej bez rozpraszania uwagi.

Podsumowanie finansowania faktur

Niezależnie od wybranej formy finansowania faktur, podstawowy cel jest taki sam – szybciej niż później zdobyć należne Ci pieniądze. Poprawia to przepływ gotówki, który jest jednym z głównych czynników wpływających na kondycję firmy.

Finansowanie faktur jest zwykle szybsze i łatwiejsze do skonfigurowania niż tradycyjne pożyczki bankowe. Może być również bardziej elastyczny, potencjalnie oferując możliwość otrzymywania płatności za poszczególne faktury lub podzbiór księgi należności firmy.

Pamiętaj, że każda forma pożyczki wiąże się z ryzykiem. Może to być bardziej ryzykowne dla pożyczkodawcy niż dla pożyczkobiorcy, ale nadal ważne jest, aby zrozumieć zalety i wady, które mają zastosowanie do Twojej konkretnej działalności. W razie wątpliwości poproś księgowego o poradę.

Liderzy małych firm dzielą się najważniejszymi wskazówkami, jak odnieść sukces

Czego chcieliby wiedzieć, kiedy zaczynali? Oto, co powiedzieli.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy