Bill Gates i jego „wojna z gotówką” są zagrożeniem dla naszej wolności, ostrzega ekonomista

Author:
17 lutego 2021
Category: Dowolnym Momencie

Konsorcjum potężnych interesów, do których należą Visa i Mastercard, Międzynarodowy Fundusz Walutowy, miliarder Bill Gates i Departament Skarbu USA, powoli lobbują za zniesieniem gotówki na całym świecie i zastąpieniem jej wyłącznie cyfrowymi walutami.

Norbert Häring posiada doktorat z ekonomii oraz jest współzałożycielem i współdyrektorem World Economics Association, drugiego co do wielkości stowarzyszenia ekonomistów na świecie. Dr Häring jest dziennikarzem finansowym, blogerem i autorem popularnych książek o ekonomii.

Jego dwie najnowsze książki dotyczyły kampanii na rzecz zniesienia gotówki. Najnowszy „ Schönes neues Geld (Odważne nowe pieniądze) wydany w języku niemieckim w 2018 roku właśnie ukazał się po chińsku.

Dr Häring w 2015 r. Wniósł pozew o prawo do płacenia jego honorarium nadawcom publicznym w gotówce, który od tego czasu trafił do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TSUE). Termin rozprawy przed TSUE wyznaczono na 15 czerwca 2020 r.

Sputnik: Proszę wyjaśnić – tym, którzy nic nie wiedzą na ten temat – o co chodzi w kampanii zniesienia gotówki i kim są główni gracze.

Norbert Häring: Począwszy od 2005 r. „Wojna z gotówką, jak ją nazywali, była po prostu deklarowaną strategią biznesową Visa i Mastercard polegającą na odepchnięciu [przeciwko] wykorzystaniu gotówki, ponieważ postrzegają ją jako głównego konkurenta dla swoich karty kredytowe. Od około 2011 roku tego rodzaju rozmowy całkowicie ustały.

Zamiast tego weszli w koalicję z rządem Stanów Zjednoczonych, Fundacją Billa i Melindy Gatesów oraz Citibank i utworzyli Sojusz Better Than Cash w celu wyeliminowania gotówki. Ale teraz robią to w ramach udawanego celu pomocy biednym, włączając ich finansowo.

Jest bardzo wiele instytutów akademickich, instytucji wyznaczających standardy i rządów, które zostały zaciągnięte do tej walki z gotówką, albo za pieniądze Gatesa i innych członków Sojuszu Better Than Cash, albo za pomocą dyplomatycznej siły rządu USA. lub obydwa.

Sputnik: Dlaczego oni to robią?

Norbert Häring: Zainteresowanie sektora finansowego sprzedażą własnych produktów zamiast gotówki jest oczywiste. Firmy informatyczne chcą danych, które [idą] z cyfryzacją [gotówki], a rząd Stanów Zjednoczonych chce nadzoru i sankcji, które towarzyszą cyfryzacji płatności. Inne kraje, które współpracują, również podoba się aspektowi uzyskania większej kontroli nad swoimi populacjami.

Sputnik: Pisałeś o tym, jak Indie były wykorzystywane jako „królik doświadczalny na dużą skalę w eliminowaniu gotówki. Czy możesz krótko opisać, co się tam wydarzyło i kto za tym stoi?

Norbert Häring: W listopadzie 2016 r. Premier Narendra Modi wystąpił w telewizji, ogłaszając, że wszystkie banknoty z wyjątkiem najmniejszego nominału zostały „zdemonetyzowane z zaledwie 4-godzinnym wyprzedzeniem. Oznaczało to, że nie możesz już nimi płacić. Trzeba było je zanieść do banku. Doprowadziło to do dni chaosu i miesięcy skrajnego braku gotówki w kraju, w którym połowa populacji nie ma nawet konta bankowego, a 90 procent płatności jest dokonywanych gotówką.

Udawanym celem było zranienie tych, którzy gromadzą [pieniądze z czarnego rynku]. To całkowicie się nie udało. W ciągu kilku tygodni rząd przeszedł na deklarowany cel „integracji finansowej i modernizacji systemu finansowego. Umieścili historie w mediach, aby wyglądało na to, że pomyślała o tym niewielka grupa Indian wokół Modi.

Jednak na swoim blogu iw mojej książce wskazałem na szereg bardzo ścisłej współpracy indyjskiego banku centralnego na rzecz integracji finansowej z Gates Foundation, rządem Stanów Zjednoczonych i innymi amerykańskimi instytucjami zajmującymi się niegotówkami.

Sputnik: Fundacja Billa i Melindy Gatesów wydaje się być jednym z kluczowych aktorów w dążeniu do bezgotówkowego świata. Czy wiemy, dlaczego wydają się być tak zaangażowani w ten projekt?

Norbert Häring: Jeśli myślisz o Gatesie jako o człowieku firmy Microsoft, w interesie Microsoft i innych firm z branży IT w Stanach Zjednoczonych jest digitalizacja wszystkiego, aby robić więcej interesów i uzyskiwać więcej danych. Dane finansowe należą do najcenniejszych danych.

Bill Gates jest także wybitnym uczestnikiem wielu narodowych grup i zgromadzeń zajmujących się bezpieczeństwem. Wyraźnie jest patriotą, któremu bardzo bliskie są interesy bezpieczeństwa narodowego USA. Uznaje się, że sprzyja im więcej danych i większa kontrola nad tym, co robi reszta świata.

Sputnik: Czy COVID-19 i „The Great Lockdown są wykorzystywane do dalszego forsowania „wojny na pieniądze?

Norbert Häring: Tak, oczywiście, jest bardzo często używany w tym zakresie. Banki prowadzą kampanie mailingowe i internetowe, wmawiając klientom, że gotówka jest brudna, a karty lub rozwiązania do płatności mobilnych nie. Robią to pomimo braku jakichkolwiek dowodów na to, że wirus może być przenoszony za pośrednictwem gotówki. Większość ekspertów w dziedzinie zdrowia twierdzi, że [gotówka] nie jest odpowiednim kanałem [dla wirusa].

Sputnik: Jakie są Twoje obawy dotyczące tego, jak świat odchodzi od gotówki. Czy nie byłoby wygodniej, gdybyśmy wszyscy mogli przechowywać i wykorzystywać naszą walutę cyfrowo?

Norbert Häring: Jasne, jest to wygodne. Nikt nie powstrzymuje nikogo przed korzystaniem z cyfrowych pieniędzy. Ja też tego używam. Tylko niektóre firmy, które uważają opłaty instytucji finansowych za zbyt wysokie, nie zaakceptują pieniądza cyfrowego. To jeden z powodów, dla których ci pośrednicy finansowi chcą pozbyć się gotówki. Żeby mogli podnieść ceny, co nie leży w naszym interesie.

Co ważniejsze: wszystko, za co płacimy [za] cyfrowo, jest rejestrowane, przeglądane i przechowywane przez różnych dostawców usług i trafia do informacji o naszym koncie bankowym. Jeśli nie ma już możliwości korzystania z gotówki, informacje o naszym koncie bankowym będą prawie kompletnym zapisem naszego życia. Każdy, kto ma moc przyjrzenia się temu, kto w każdej chwili zainteresuje się nami, może zobaczyć, gdzie byliśmy i co robiliśmy każdego dnia i godziny, dziesiątki lat wstecz.

Wiele osób słusznie uważa, że ​​nikt, kto ma taką moc, nigdy nie zainteresuje się nimi wystarczająco. Muszą jednak zdać sobie sprawę, że to też coś dla nich znaczy, jeśli muszą żyć w społeczeństwie, w którym każda ważna osoba jest całkowicie przezroczysta dla potężnych i może być przez nich szantażowana lub niszczona w dowolnym momencie. Jest to niezgodne z demokracją i wolnym społeczeństwem.

Sputnik: Jesteś bezpośrednio zaangażowany w spór sądowy dotyczący możliwości uiszczenia obowiązkowej opłaty na rzecz nadawców publicznych w Niemczech za pomocą gotówki. Sprawa wkrótce zostanie rozpatrzona przez Wielką Izbę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Czy możesz pokrótce wyjaśnić znaczenie tej sprawy i dlaczego skierowałeś ją do sądu najwyższego UE?

Norbert Häring: Sam nie zgłosiłem tego do ETS. Sprawa trafiła do najwyższego sądu administracyjnego w Niemczech, Bundesverwaltungsgericht . Zgodzili się ze mną co do prawa niemieckiego, ale nie byli pewni, w jaki sposób prawo niemieckie jest zgodne z prawem europejskim, w związku z czym postawili sprawę przed najwyższym sądem UE.

Robię to, ponieważ chcę bronić prawa do posługiwania się gotówką i stwierdziłem, że wiele środków podjętych w celu uczynienia gotówki niewygodnymi i trudnymi w użyciu narusza status banknotów i monet euro jako prawnego środka płatniczego.

Jeśli wygram, tym trudniej będzie walczyć z pieniędzmi. Agencje i urzędy rządowe – w tym organy podatkowe – nie będą już mogły odmawiać przyjmowania gotówki ani pobierać za nią dodatkowej opłaty, jak to coraz częściej robią. Środki takie jak górne limity płatności gotówkowych staną się prawnie wątpliwe, jeśli wygram. W tym przypadku wprowadzenie nowych może nie być możliwe.

Sputnik: Jak skuteczne było dotychczas dążenie do bezgotówkowej sprzedaży, czy istnieje opór, a jeśli tak, to skąd się bierze?

Norbert Häring: To udany, ale powolny proces w większości bogatych krajów z funkcjonującymi demokracjami, ponieważ ludziom bardzo zależy na prawie do korzystania z gotówki. Ze względu na ten opór ludności mogą stosować jedynie środki pośrednie, takie jak regulacje dla banków, które sprawiają, że gotówka staje się dla nich bardziej niewygodna i kosztowna, co przenoszą na klientów. MFW opublikował nawet dokument zalecający takie pośrednie środki w celu obejścia oporu ludności.

Ponieważ wrogowie gotówki stąpają ostrożnie, a politycy zawsze protestują, że nikt nie chce nam zabierać gotówki, zorganizowany opór polityczny nie jest jeszcze dużym czynnikiem.

Po prawej stronie, gdzie ludzie są bardziej podejrzliwi wobec rządu, istnieje pewien [opór], ponieważ widzą zagrożenie dla swobód obywatelskich. Niestety lewica jest pod tym względem całkowicie naiwna.

Poglądy i opinie wyrażone w artykule niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Sputnika.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy