Adresy Bitcoin (BTC) – jak wygląda adres BTC i jak jest generowany?

Author:
17 lutego 2021
Category: Bitcoin Jest

Dzisiaj wyjaśnimy zasadę działania adresu Bitcoin. Ile jest adresów bitcoin? Czy zmieniają się adresy portfeli bitcoin? Jak wyglądają adresy bitcoin i jak są generowane? Jak znaleźć adres portfela bitcoin? Skoncentrujmy się na temacie.

Co to jest adres Bitcoin?

Adres Bitcoin, adres publiczny lub po prostu adres to unikalny identyfikator, który służy jako miejsce do wysyłania Bitcoinów. Czasami jest również nazywany adresem odbiorczym i reprezentuje źródło i miejsce docelowe płatności w Bitcoinach.

Możesz udostępnić swój adres BTC innym osobom i poprosić ich o wysłanie Bitcoin na Twój adres. Jest bardzo podobny do numeru konta bankowego, którego używasz do otrzymywania, wysyłania i zarządzania pieniędzmi.

Każdy adres Bitcoin jest unikalny. Składa się z 26–35 znaków alfanumerycznych, a adres zwykle zaczyna się od cyfr 1 lub 3.

Co to jest starszy adres Bitcoin?

Starszy adres to standardowy adres sieci bitcoin zaproponowany przez Satoshi Nakamoto. W przeciwnym razie ten format nazywa się P2PKH (Pay To Public Key Hash), ponieważ wymaga od odbiorcy podpisania podpisu obliczonego z klucza prywatnego i klucza publicznego. Skrypt transakcji wyjściowej wykorzystujący funkcje kryptograficzne porównuje je z hashem klucza publicznego. Jeśli tak, pozwala wydawać pieniądze.

Prawdopodobieństwo, że system zaakceptuje nieprawidłowo wpisany adres, wynosi 1 na 232 stopnie, czyli jeden przypadek na 4,29 miliarda. Starszy adres można rozpoznać po prefiksie 1 (i m lub n w sieci testowej). Główne wady tego adresu to rozróżnianie wielkości liter podczas wprowadzania danych, wyższe opłaty transakcyjne, niska podwójna prędkość mieszania sumy kontrolnej, większa waga w kodach QR i niedogodność pisania na urządzeniu mobilnym lub na papierze.

Przykład starszego adresu:

Starsze adresy są unikalne, zazwyczaj mają długość 26-35 znaków i zawierają 160-bitowe skróty klucza publicznego ECDSA pary kluczy. Wraz z pojawieniem się adresów SegWit zaczęto nazywać je starymi. Jednak początkowo były one dość skutecznym sposobem przedstawiania skryptów blokujących w bardziej przyjazny dla użytkownika sposób i zmniejszały ryzyko wysłania środków na nieprawidłowy adres. Standardowy adres bitcoin składa się z następujących części:

 • prefiks;
 • klucz publiczny wygenerowany przez zastosowanie algorytmów SHA256 i RIPEMD do klucza prywatnego;suma kontrolna.Jeśli podczas konwersji klucza prywatnego na początku wyniku pojawią się zera, to nie są one zawarte w ciągu adresów bitcoin w starszym formacie. Następnie jest zmniejszany o odpowiednią liczbę znaków. Dlatego adres bitcoin może nie składać się z 34, ale teoretycznie nawet z 20 znaków.

  Wszystkie części dotychczasowego adresu bitcoin są szyfrowane z ochroną przed literówkami przy użyciu systemu kodowania Base58Check. Kod oparty jest na alfabecie łacińskim. Nigdy nie zobaczysz symboli w takim adresie bitcoin, które można łatwo pomylić ze sobą (znaki plus i minus, ukośnik, zero, wielkie litery „o i „i, małe litery „L). Według Base58Check używa się w nich tylko następujących 58 znaków:

  Co to jest adres Bitcoin w formacie P2SH?

  Adresy P2SH (Pay to script hash) pojawiły się w propozycji ulepszenia bitcoin BIP-0016 w styczniu 2012 roku dzięki głównemu badaczowi Fundacji Bitcoin Gavinowi Andresenowi. Mają taką samą strukturę jak starsze adresy, ale zaczynają się od cyfry 3. Takie adresy zakładają, że odbiorca musi mieć skrypt pasujący do skryptu mieszającego podczas przesyłania środków. Ta funkcja pozwala obniżyć prowizję za przelew bitcoinów przez nadawcę, przenieść koszty prowizji na odbiorcę oraz stworzyć adresy z multi-podpisem.

  Technologia P2SH może umożliwić korzystanie z funduszy każdemu użytkownikowi lub zabronić go wszystkim. Należy pamiętać, że adresy bitcoin w formacie P2SH obsługują SegWit, ale nie są jego natywnym rozwiązaniem. Portfele kryptowalut, które nie obsługują SegWit, mogą przeprowadzać transakcje SegWit dzięki mechanizmom P2WPKH-in-P2SH i P2WSH-in-P2SH.

  Przykład adresu P2SH:

  Co to jest adres Bitcoin SegWit?

  Wiosną 2016 roku programiści Peter Velle i Greg Maxwell w aktualizacji BIP-0173 zaproponowali nowy format adresu: Bech32 (często nazywany adresem SegWit, P2WPKH – Pay To Witness Public Key Hash). Sam protokół SegWit (Segregated Witness, „Separated Witness) zasugerował zmniejszenie rozmiaru bloku w sieci Bitcoin poprzez usunięcie z niej podpisu i został aktywowany pod koniec sierpnia 2017 roku.

  Adresy SegWit zaczynają się od bc1 (w sieci testowej od tb), zawierają do 90 znaków (częściej około 42) i są zapisywane albo tylko górnymi (dla kodów QR), albo tylko małymi literami (preferowane). Adresy SegWit składają się z:

  • części czytelne dla człowieka
  • separator (1)dane i suma kontrolna.Gdyby podczas wpisywania adresu popełniono maksymalnie cztery błędy, suma kontrolna zawarta w adresie Bech32 nie byłaby zbieżna. Dzięki zastosowanemu w rozwiązaniu kodowi Bowes-Chowdhury-Hawkingham (kod BCH) błędy zostaną automatycznie poprawione.

   Podczas wpisywania adresu Bech32 używane są następujące 32 znaki:

   Przykładowy adres Bech32:

   Dzięki nowym adresom kody QR stały się mniejsze, a ochrona przed błędami jest wyższa. Ponadto korzystanie z adresów Bitcoin w formacie Bech32 jest dziś bardziej opłacalne dla użytkowników, ponieważ opłata za wysyłanie z nich środków jest niższa, a prędkość przetwarzania wyższa.

   Główną wadą adresów Bech32 jest to, że nie wszystkie krypto-portfele i usługi je obsługują. Wśród pierwszych wsparcie dla takich adresów zostały dodane przez sprzętowe krypto-portfele Ledger Nano S, TREZOR i Digital Bitbox, desktopowe krypto-portfele Electrum i Armory, mobilne krypto-portfele Edge, GreenAddress (na urządzenia z systemem iOS i Android), a także jako Samourai Wallet, Wasabi Wallet, GreenBits i Electrum (na urządzenia z systemem Android).

   Czy można przesłać Bitcoiny ze starego adresu na adres SegWit?

   Aktywacja SegWit w sieci Bitcoin była miękkim rozwidleniem. Oznacza to, że nowa i poprzednie wersje zachowały zgodność. Dzięki temu możesz szybko przelać środki ze starszych adresów na adresy SegWit.

   Na poziomie blockchain nie ma problemów z różnicą w formatach adresów. W praktyce trudności pojawiają się, gdy użytkownik chce przelać środki ze swojego dotychczasowego adresu, na przykład utworzonego na giełdzie kryptowalut, na adres bc1, a marketplace nie wdrożył jeszcze technicznie obsługi nowego formatu adresu. W takim przypadku warto użyć mniej efektywnego niż bc1-, ale wciąż bardziej zaawansowanego niż starsze adresy P2SH.

   W przeciwnym kierunku, od adresu bc1 do dotychczasowego adresu, fundusze powinny dotrzeć bez problemów.

   Obecnie adresy bc1 są analizowane i indeksowane przez przeglądarki Blockstream.info, Apirone.com, Bitaps.com, Bitupper Explorer, Blockchair, Blockonomics, Blockpath, BTC.com, chaindex i OXT. Chociaż Blockcypher, Insight i Tradeblock nie obsługują indeksowania, blockchain.info nie obsługuje indeksowania.

   Dziękujemy za przeczytanie naszego bloga! Daj nam znać, jeśli artykuł był przydatny.

   Zapraszamy również do zadawania pytań i dołączania do dyskusji w sekcji komentarzy poniżej 🙂

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy