Kupiłem 250 $ w bitcoinach

Kupiłem 250 $ w bitcoinach
Author:
16 października 2020
Category: Jpmorgan Chase

Niektórzy ludzie spędzają czas na lotnisku, przeglądając sklepy wolnocłowe. Zdecydowałem się na zakup bitcoinów.

Ale najpierw są dwie rzeczy, które powinieneś o mnie wiedzieć: prawie tak samo boję się stracić pieniądze na inwestowaniu, jak latanie. Na pewnym poziomie pomyślałem, że jeden strach może zniweczyć drugi.

Tak więc w zeszły czwartek, czekając na lot do Nashville, otworzyłem popularną aplikację o nazwie Coinbase, za pomocą której można kupować i sprzedawać bitcoiny. Wirtualna waluta po raz pierwszy osiągnęła 10000 USD kilka dni wcześniej, zanim nieco się wycofała. Wiadomości o szybkim wzroście bitcoina były wszędzie, w tym w CNN.

Przez 15 minut na lotnisku w kółko odświeżałem cenę bitcoina, obserwując, jak zyskał i stracił setki dolarów w ciągu kilku minut. Bez tchu zawołałem o wahaniach cen żonie, która delikatnie zachęcała mnie, abym nie był idiotą, po czym wróciłem do jej magazynu.

Była w dobrym towarzystwie. Prezes JPMorgan Chase, Jamie Dimon, nazwał niedawno bitcoin „oszustwem” i zasugerował, że ludzie, którzy go kupują, są „głupi”. Warren Buffett nazwał bitcoin „mirażem” w 2014 roku i ostrzegł inwestorów, aby „trzymali się z daleka”.

Handlujesz Bitcoinem? Chcemy poznać Twoją opinię .

A jednak bitcoin wzrósł ponad dziesięciokrotnie od czasu ostrzeżenia Buffetta. Wcześniej w tym miesiącu jeden kolega z college’u od niechcenia powiedział mi przy drinkach, że zarobił dziesiątki tysięcy dolarów, inwestując w inną kryptowalutę. Powiedział, że ma nadzieję, że pewnego dnia warto kupić dom.

Kiedy zobaczyłem, że cena bitcoina spada do 9500 USD, nacisnąłem na kup, przeciwstawiając się mądrości dwóch tytanów finansów i mojej żony. Sto dolarów, czyli 0,0101 bitcoinów. (Kilka dni później kupiłem kolejne 150 $.) Zanim dotarliśmy do naszego hotelu, moja stawka wzrosła już o 10%. Tydzień później wzrósł (na krótko) o 100%. Opinia mojej żony o mnie podobno spadła o tę samą kwotę.

Co się dzieje?

To szał inwestowania, prosty i prosty.

Bitcoin złamał 1000 $ pierwszego dnia 2017 roku . W tym tygodniu doszło do 12 000 $, a potem naprawdę się rozkręciło: cena przekroczyła 17 000 $ na niektórych giełdach w czwartek i 18 000 $ na przynajmniej jednej. Inne kryptowaluty odnotowały podobne skoki, chociaż handlują za znacznie mniej niż bitcoin.

Istnieje długa lista czynników, na które ludzie mogą wskazywać, próbując to wyjaśnić. Na niektórych rynkach organy regulacyjne bezinteresownie podchodzą do bitcoinów. Dziesiątki nowych funduszy hedgingowych uruchomiło w tym roku handel kryptowalutami, takimi jak bitcoin. Nasdaq i Chicago Mercantile Exchange planują umożliwić inwestorom handel kontraktami futures na bitcoiny, co może przyciągnąć więcej profesjonalnych inwestorów.

Jednak kluczowym powodem, dla którego cena bitcoinów stale rośnie, jest to, że wciąż rośnie. Mali inwestorzy, tacy jak Ty, naprawdę boją się stracić szansę na szybkie wzbogacenie się. A kiedy wartość twojego bitcoina podwoi się w ciągu tygodnia, tak jak to się stało w moim przypadku, łatwo jest pomyśleć, że jesteś geniuszem. Ale możesz się poparzyć, zakładając, że będzie dalej rosnąć.

Niektórzy inwestorzy porównali szum bitcoinowy do bańki internetowej. Inni, jak Dimon, powiedzieli, że jest nawet „gorszy” niż holenderska mania tulipanów z XVII wieku, uważana za jedną z najsłynniejszych baniek kiedykolwiek.

Jak Buffett ujął to w 2014 roku, „pomysł, że [bitcoin] ma jakąś ogromną wartość wewnętrzną, jest moim zdaniem tylko żartem”. Bitcoin nie jest poparty dochodami firmy ani siłą rządu i rządów prawa. Nie ma też odsetek ani dywidend.

Dlaczego ktoś miałby chcieć lub musiał używać bitcoinów?

Bitcoin służy jako nowy rodzaj waluty w erze cyfrowej. Działa ponad granicami międzynarodowymi i nie musi być wspierany przez banki ani rządy.

A przynajmniej taka była obietnica, gdy został utworzony w 2009 roku. Fala i zmienność bitcoinów w tym roku może być świetna dla tych, którzy zainwestowali wcześnie, ale podważa żywotność bitcoina jako waluty.

W tej chwili mogę wykorzystać swoje zasoby bitcoinów, aby zapłacić za zakupy w Overstock (OSTBP) lub zarezerwować hotel na Expedia (EXPE). Ale jeśli użyję Bitcoin do kupienia dziś na Overstock skarpet wartych 25 dolarów, a cena bitcoinów wzrośnie czterokrotnie w przyszłym tygodniu, poczuję, że te skarpetki faktycznie kosztują mnie 100 dolarów. Z drugiej strony, jeśli bitcoin się zawiesi, przynajmniej zawsze będę miał skarpetki.

Zamiast waluty, bitcoin jest traktowany bardziej jak aktywa, z nadzieją na osiągnięcie wielkich zysków w przyszłości.

Czy jest więc coś naprawdę wartościowego w bitcoinie?

Tak, technologia za tym stoi.

Bitcoin jest oparty na łańcuchu bloków, publicznej księdze zawierającej wszystkie dane transakcyjne od każdego, kto używa bitcoin. Transakcje są dodawane do „bloków” lub łączy kodu, które tworzą łańcuch, a każda transakcja musi być zapisana w bloku.

Nawet krytycy bitcoinów, tacy jak Dimon, twierdzą, że wspierają wykorzystanie technologii blockchain do śledzenia płatności.

Czy istnieje legalny i uzasadniony sposób inwestowania w bitcoin?

Giełdy Bitcoin mają burzliwą historię. Mt.Gox, niegdyś największa giełda, została zamknięta w 2014 roku po utracie bitcoinów wartych setki milionów dolarów po włamaniu.

Obecnie wiodącą giełdę oferuje Coinbase, startup, który zebrał ponad 200 milionów dolarów od wielu czołowych firm venture capital. Square (SQ), usługa płatności, również wprowadza produkt bitcoin.

Istnieją również bankomaty bitcoinowe w rozproszonych winiarniach i sklepach spożywczych w całym kraju, za pośrednictwem firm takich jak Coinsource. Bankomaty umożliwiają wymianę bitcoinów na gotówkę lub odwrotnie, skanując kod QR z aplikacji portfela cyfrowego w telefonie.

W przypadku Coinbase musisz najpierw zezwolić aplikacji na połączenie się z Twoim kontem bankowym. Podobnie jak w przypadku innych aplikacji do handlu akcjami, płacisz niewielką opłatę za każdą transakcję, kupno i sprzedaż. Ale transakcja może potrwać znacznie dłużej.

Mój pierwotny zakup bitcoinów za 100 $ nie zostanie oficjalnie zakończony na Coinbase do piątku, ponad tydzień po transakcji. Cena, za jaką go kupiłem, pozostaje taka sama, ale nie będę mógł sprzedać najwcześniej do piątku.

Jeśli cena spadnie wcześniej, nie mam szczęścia. Nie ma dla mnie skarpetek.

– Wkład do tego raportu miała Selena Larson z CNN.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy