101. premiera cyklu Verba Sacra

101. premiera cyklu Verba Sacra
27 lipca, 2020
Category: inne

Fragmenty Listu do Hebrajczyków przeczyta po niedzielę po Poznaniu Olgierd Łukaszewicz w zakresie 101. opublikowania cyklu Verba Sacra. Prezentacja odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej.

Autorem wybrania fragmentów jak i równiez komentarza wydaje sie byc metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Prezentacji towarzyszyć będzie kwartet solistów Filharmonii Poznańskiej.

Jak powiedział w piątek PAP twórca i reżyser cyklu, Przemysław Basiński, prezentację z cyklu Verba Sacra otwierała „Księga Koheleta” a mianowicie tekst starotestamentowy; drugą setkę otwiera List z Swiezego Testamentu.

„List do Hebrajczyków to napis szczególnie aktualny teraz, w okresie Roku Kapłańskiego – to jest wykład wiary chrześcijańskiej, adresowany do najbardziej wymagającej społeczności, wywodzącej się wraz z wyznawców judaizmu” – powiedział PAP Basiński.

Jak zauważył, na razie nie ma zagrożenia, że organizatorom cyklu skończą się teksty do czytania. „W takim rytmie, jak obecny, ksiąg Biblii mamy jeszcze do zdobycia na okres co najmniej piec lat. Jeśli do tego dołączyć Ojców Kościoła i świętych oraz czytania Jana Pawła II, to mamy pracę zapewnioną dzieki 50 lat” – ocenił.

List az do Hebrajczyków po kanonie Nieznanego Testamentu przypisywany jest św. Pawłowi Apostołowi, choć az do dzisiaj swoim autorstwo nie jawi sie byc potwierdzone.

Verba Sacra to interdyscyplinarny plan artystyczno-naukowo-religijny. Przy jego obrebie odbyły się publiczne demonstracje Biblii oraz największych dzieł literatury polskiej i obcej w wykonaniu aktorów w świątyniach całej Polski. Oprócz podstawowego cyklu Modlitwy Katedr Polskich powstał nowy a mianowicie Wielka Klasyka, poświęcony arcydziełom literatury polskiej i światowej.

Od 2001 roku realizowany jest Przeglad Sztuki Słowa, jedyny tego typu festiwal na świecie. W roku 2005 twórcy Verba Sacra zorganizowali pierwszy naszego kraju Maraton Biblijny, w trakcie którego przez szesc dni jak i równiez nocy przeczytano w całości Pismo Święte. W tym samym roku odbyła się Wielka Gala Papieska w hali Międzynarodowych Targów Poznańskich sposród udziałem 2000 widzów.

Przy 2007 r. w Gdańsku odbyło się czytanie całego „Pana Tadeusza” przez Andrzeja Seweryna. Od roku 2004 wielką popularnością cieszy się Biblia Kaszubska w Wejherowie, czytana kazdego roku przez Danutę Stenkę. Od 2001 r. twórcy cyklu promują wśród aktorów piękno słowa za posrednictwem konkurs dzieki interpretację tekstu biblijnego jak i równiez klasycznego.

Setna premiera cyklu Verba Sacra, w ramach której zaprezentowano pradawne modlitwy chrześcijan, odbyła się w lutym. (PAP)

rpo/ hes/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy